PULISZKAtitkok

PULISZKAtitkok - 4.3 out of 5 based on 4 votes
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.00 (1 Vote)

Olvasóink értékelése: 4 / 5

Csillag aktívCsillag aktívCsillag aktívCsillag aktívCsillag inaktív
 
Pin It

Egy mozihős új szerepben – a kukorica

A legtöbben csak a moziban találkoznak vele popcorn formájában, pedig ez a magas rosttartalmú, gluténmentes gabonaféle sokkal több figyelmet érdemel. A kukorica a mai napig hordozza a „szegények eledele" címkét, ezért a belőle készült ételek inkább retrónak számítanak kis hazánkban, mintsem a korszerű táplálkozás megtestesítőjének. Itt az idő kicsit jobban megismerni!
Nálunk puliszka, az olaszoknál polenta – hívhatjuk bárhogy, ugyanarra gondolunk: vízben vagy tejben főtt kukoricaliszt, esetleg dara. Percek alatt elkészül, igazán olcsó, de a legnagyobb érdeme, hogy számtalan módon elkészíthető, sőt, semleges íze miatt bármivel ízesíthető.
A Felvidéken, a Dunántúlon és Erdélyben igen népszerű puliszka neve a 17. század végén jelent meg a magyar nyelvben, eredetét a latin pollis (finom liszt) vagy a puls (sűrű pép, kása) szavaknak köszönheti. Ismertek még a gánica, málé, ganca és a görhe elnevezések is.
A puliszka könnyű, kalóriaszegény étel, ezt mi sem bizonyítja ékesebben, mint a klasszikus erdélyi szólás, mely szerint: „aki puliszkát vacsorázik, lábujjhegyen osonjon ágyba, nehogy útközben megéhezzék". Élettani tulajdonságai kiválóak: egyes kutatások szerint azon indián törzsek tagjai, akik rendszeresen fogyasztottak kukoricát, sokkal jobb életkilátásokkal rendelkeztek, mint azok, akiknek hiányzott az étrendjükből. A kukoricaszemek aracin- és palmitinsav származékot tartalmaznak, amelyek rendkívül fontosak a szervezet egészséges működéséhez: fontos szerepet játszanak a méregtelenítésben, a koleszterinszint csökkentésében. A puliszka a kenyérrel szemben négyszer kevesebb kalóriát tartalmaz, így kiváló kenyérhelyettesítő, nem hizlal. Romániában, ahol alapétel, egyes vidékeken tényleg kenyér helyett fogyasztják.
A puliszka elkészítését számos hagyomány őrzi. A kukoricalisztet sós vízben vagy tejben megfőzik. A víz vagy tej mennyiségétől függően a puliszka kemény (ezt a változatot nem késsel, hanem cérnával szeletelik!), félkemény vagy híg lesz. Remek köret bármilyen szaftos húsételhez, de a legfinomabb juhtúróval rétegesen összerakva, pörccel-tejföllel ízesítve. A Dél-Alföldön édesen, cukorral, fahéjjal és lekvárral, pirított morzsával is készítik. Az olaszok még ínyencebbek: mozzarellával és paradicsommal fogyasztják, rétegezik bolognai raguval, olívabogyóval gazdagítják és paradicsomszósszal sütik össze.

Az alaprecept:

Hozzávalók:
Kukoricadara vagy kukoricaliszt (esetleg keverék)
víz
só ízlés szerint
Személyenként 1 csésze kukoricalisztet számoljunk, egy csésze darához 3-4 csésze vizet kell adni.

Elkészítés:
Tegyük fel vizet forrni, sózzuk meg. Folyamatos keverés mellett öntsük fokozatosan a vízbe a kukoricalisztet, vigyázva, nehogy leragadjon az aljára. Ezután alacsony lángon tovább főzzük, hogy néha-néha pöffenjen egyet. Pár percenként gyors mozdulatokkal keverjük át egy fakanál nyelével, hogy ne bőrösödjön be a teteje. Akkor van kész, ha már krémes a puliszkánk, és keverés közben elválik az edény falától. Ez körülbelül 30-45 perc, függően a mennyiségtől és a hőfoktól.

Variációk:
Ha olaszos polentát szeretnék, akkor tegyünk a forró puliszkába reszelt parmezánt és egy kis vajat. Nagyon jó köret ragukhoz, sültekhez, de önmagában is remek.
Klasszikus jutúrós puliszka készítése (30-40 dkg juhtúró, tejföl, füstölt szalonna ízlés szerint): Egy sütőtál alját vajazzuk ki, majd egy sor puliszkát tegyünk az aljára, morzsoljuk rá a túró 1/3-át, majd puliszkaréteg jön ismét, és így tovább. Szórjuk a tetejére a maradék túrót, majd tegyük előmelegített sütőbe addig, míg a tetején a túró megolvad (néhány perc). Közben pirítsunk meg a felkockázott füstölt szalonnát. Melegen, tejföllel, pörccel tálaljuk.
Készíthetünk sült polentát is: terítsük a meleg puliszkát egy deszkára fektetett, beolajozott sütőpapírra és hagyjuk egy kicsit dermedni. Vágjunk belőle háromszögeket vagy hasábokat, majd grillezzük, vagy  vajon pirítsuk meg. Reszelt sajttal megszórva nagyszerű köret szaftos húsokhoz, vagy szószokhoz mártogatósnak. Egyszerűbb módon is készíthetjük: a meleg puliszkát torta- vagy piteformába öntjük, és úgy sütjük meg. Maradék pörkölttel, lecsóval, zöldségekkel, szalonnával, sajttal a tetején, kvázi pizzaként fogyasztva igazi különlegesség.

Végül egy egyszerű és gyors kukoricás süti:

Hozzávalók:
2 tojás, 1 pohár tejföl, 3/4 pohár cukor, 1,5 pohár finomliszt, 1/2 pohár kukoricadara, 1 tasak sütőpor, 1/2 pohár olaj, fahéj, durvára vágott mogyoró, vagy bármilyen más olajos mag (dió, szezámmag)

Elkészítés:
Keverjük össze a tejfölt, a tojást, az olajat és a cukrot, majd szórjuk bele a lisztet, kukoricadarát, sütőport, fahéjat. Jól dolgozzuk össze, öntsük sütőpapírral bélelt tepsibe. Szórjuk meg mogyoróval, és süssük előmelegített sütőben kb. 35 percig. Jó alaposan megnő, finom puha sütemény lesz belőle! Lekvárral kínáljuk. Gyümölcsdarabkákat, mazsolát is süthetünk a tésztájába.

Pin It
©2024 Kontraszt Web és Videó Stúdió Szeged. All Rights Reserved.

Keresés