XVII. Nemzetközi Tiszai Halfesztivál - 2013 Szeged
2013. szeptember 6-8. között immáron 17. alkalommal kerül megrendezésre a Nemzetközi Tiszai Halfesztivál, mely hazánk egyik legnagyobb és legrangosabb gasztronómiai és kulturális rendezvényévé nőtte ki magát. A Szegedi híd alatt, illetve a halfőzők számának folymatos növekedése miatt néhány éve már az újszegedi partfürdőn minden év szeptemberének első szombat délelőttjén fakanállal és bográccsal felfegyverkezve megküzdenek egymással a halfőzők, hogy elnyerjék a Frank Sándor Venesz-díjas mesterszakács által alapított Halfőző Érdemrendet. Bármilyen információ, legyen az vendéglátás, jelentkezés, műsor vagy egyéb, az Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. e-mail címen veheti fel velünk a kapcsolatot.
Terítéken a hagyományos szegedi halászlé
A Tisza-partját a halászlé fenséges illata tölti be, miközben rengeteg szórakoztató, folklór műsor és vásár várja a több százezer látogatót. A neves esemény arra hivatott, hogy az ízletességéről híres Szegedi Halászlé főzési hagyományait tovább örökítse és a halat, mint egészséges ételt népszerűsítse. A fesztivál ideje alatt a jóféle halak sülve, főve is megkóstolhatók. A halfesztivál bográcshelyei idén új helyszínekkel bővült, hogy a vendégek és a halfőzők kellemesebb környezetben élvezhessék az ízeket és a programokat.
A Nemzetközi Tiszai Halfesztivál egyik rendezője, a Roosevelt téri Halászcsárda gondoskodik arról, hogy a fesztivál hétvégéjén a vízi bástyára felállított Óriás Bográcsban a legjobbféle Szegedi Halászlé folyamatosan rotyogjon. Itt mindösszesen 14 ezer adag halászlét fognak főzni az esemény ideje alatt! A jó halászléhez a paprikát a szögedi boszorkány az égből, ejtőernyőn alászállva dobja a bográcsba, míg a jó halászlé alapjához való makói hagyma Tiszán érkezik. A főzőcske közben a család apraja nagyját remek programok várják. A halételek mellett kiváló minőségű hazai borok és pálinkák hozzák hangulatba az istenadta népet, akik rock, country, dixieland, népzene és cigányzene kíséretében mulatozhatnak.
A kézműves vásár rengeteg különféle portékát kínál, a sátrak a régi hídtól majdnem az árvízi emlékműig sorakoznak. Mindeközben lehetőség nyílik sétarepülésre, hőlégballonozásra és tutajozásra. A Nemzetközi Tiszai Halfesztivál programjai a tűzijáték és a lézershow látványosságaival zárulnak.
Az érdeklődés fokozása érdekében egy szögedi halászlé receptet is adunk.
Hozzávalók: 2400 kg ponty, 600 kg vöröshagyma, 50 kg tv paprika, 100 kg paradicsom, 3 kg fokhagy-ma, 60 kg hegyes erős paprika, 30 kg mangalica sertés zsír, 30 kg só, 60 dkg fehérbors, 60 kg szegedi őrölt paprika, 2 kg Erős Pista, egy óriás bogrács és kevés gyakorlat.
Jó étvágyat!
Frank SándorVenesz-díjas Mesterszakács
Információ
|
|
Levélcím: | ROOSEVELT TÉRI HALÁSZCSÁRDA 6720 SZEGED, Roosevelt tér 12- 14. |
Telefon: | +3662 555-980 Fax: +3662 555-981 |
Telefon: | +3662 630-381 |
Mobil telefon: | +36 20 514-2272 |
E-mail: | Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. |
Web: | http://www.halfesztival.hu |
Fotógaléria
IX. Tiszai Halfesztivál 2005 Szeged
A Tisza innenső oldalán az óriásbográcsban, a túlparton közönséges, ám annál nagyobb számú háztartási bográcsban rotyogott a halászlé a kilencedik alkalommal megrendezett tiszai halfesztiválon. Az alsó rakparton a szegedi halászcsárdák, a Partfürdőn pedig amatőr csapatok főzték a szegedi halászlé, különböző minőségi kategóriába sorolható fajtáit.
Az időjárás citromot adott a főszervező Frank Sándor kezébe, melyből Ő limonádét készített. A magas vízállás miatt idén ugyanis a Partfürdőn rendezték meg a halfőzők hagyományos vetélkedőjét, amelyre több mint százhúsz csapat nevezett be. Az új helyszín bevált, a két part között hajójáratok szállították a vendégeket, akik számára a hajókázás külön élményt, programot jelentett.
A halfesztivál mindig szolgál különlegességekkel a recepteket illetően, most mégis inkább egy technológiai újdonságról szeretnénk beszámolni. Egy kreatív honfitársunk felfedezte a legkörnyezetkímélőbb és legtakarékosabb halászléfőzési eljárást. A nap energiáját kihasználva a parabolaantennaszerű szerkezet – akár a szemüveg lencséje – összegyűjti a napsugarakat. A napelem elkészítője, az ásotthalmi Krisztin László szerint nem tart tovább felforralni a vizet így, mint hagyományos módon.
A megmérettetés egyik legfontosabb elismerése természetesen a barátok, ismerősök jóízű falatozása volt de a szakértő zsüri értékelése és elismerése is növelte az egót. Örökös halfőző címmel tüntette ki a zsűri Zsolczai Istvánt és Jároli Jenőt és Gyémánt bogrács-érdemrenddel ismerte el Zakar Mihály, Szélpál Levente, Szalmáné Simon Éva, Fábián Péter és a Daka József–Fakan Mihály főzőtudományát. 9 szakács vett át Arany bográcsot, pedig 19 Ezüst, 16 Bronz, 22 Réz és 58 Vas bogrács-díjat.
Aki nem vállalkozott a nyilvános megmérettetésre és baráti kóstolóra sem számíthatott az sem maradt éhen hisz az alsó rakparton az óriásbográcsban kétszer hatezer adag halászlét készítettek negyven mázsa halból, amely alá negyven mázsa fával fűtöttek. A híres makói vöröshagymából ezerkétszáz kilogrammot használtak fel, a paprikából pedig hatvan kilogramm fogyott. Az alapanyagok mennyiségével arányos volt a sorban álló vendégek száma is akik elégedetten és jóllakottan távoztak az ebéd vagy éppen vacsora után.
A Roosvelt téri Halászcsárda bográcsával szimultán, kis bográcsokban főtt a gyevi filézett pontyhalászlé az Algyői Halászcsárda standján, ahol szintén hosszú sorok kígyóztak. A sorban állók akár fél órát is hajlandóak voltak türelemmel várakozni Barta László és munkatársai remekműveire, a halászlé mellett a sült pontyra. A vásárlók többségéről kiderült hogy vagy visszatérő vendég, vagy úgynevezett jól értesült, aki ajánlásra érkezett.
Megdőlt a paprikakötözés Guinness-rekordja Szegeden. Hétszázan álltak be a paprika fűzérek közé. Sándor Zoltán, a Szegedi Felsővárosi Civil Egyesület elnöke szerint mintegy ötven mázsa paprika lehetett a vezetőkötélen, amire a nagyjából másfél méteres madzagokat fölkötözték. Súlyát, ahogyan hosszát és elkészítésének szabályosságát a Guinness-központ munkatársai ellenőrzik. Az elnök megköszönte minden résztvevő munkáját – amire rendkívül büszke –, hiszen a regisztrált hétszáz kötöző nélkül a rekord nem dőlhetett volna meg. Jövőre már most újabb rekordot terveznek: annyi csónakot szeretnének összekötni a Belvárosi és a Bertalan híd között, hogy száraz lábbal el lehessen jutni egyiktől a másikig. A négynapos erőfeszítésnek köszönhetően vasárnap délután megdőlt a paprikakötözés Guinness-rekordja.: a füzér hossza ugyanis 698 méter, közel negyvenezer paprikából áll, tömege pedig 50 mázsa.
A Klauzál téren szintén a paprika volt a főszereplő, ahol a piros arany különféle fajtái mellett a járó-kelők megtekinthették a nemrégiben, közadakozásból megmentett és felújított alsóvárosi paprikaharangot.
A magyar gasztronómiáról szól a múzeumban szeptember 4-éig kiállított, Magyarok asztala címet viselő hatalmas remekmű, a világ legnagyobb könyve, mely Gribek László gasztronómus és Benke László mesterszakács műve. Egyetlen példányban készült el a Magyarok asztala, melynek csak a diófából faragott borítói legalább negyven kilót nyomnak, melyet Simmer Sándor csongrádi fafaragó készített. A könyv teljes súlya egy mázsa, borítóját szürkemarha bőrrel vonták be, a cím fölött látható koronát és a sarokdíszítéseket egy kiló harmincdekányi, 14 karátos aranyból készítették.
A nagyméterű alkotás a magyar gasztronómia és étkezési kultúra értékeit foglalja össze a magyarok étkein keresztül kilenc fejezeten át - a honfoglalástól napjainkig. A kiadvány szegedi vonatkozása hogy szerepel benne Frank Sándor Venesz Díjas mesterszakács is.