Must (és) mindörökké!

Must (és) mindörökké! - 5.0 out of 5 based on 1 vote
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.50 (3 Votes)

Olvasóink értékelése: 5 / 5

Csillag aktívCsillag aktívCsillag aktívCsillag aktívCsillag aktív
 
Pin It

A szőlő, a must a magas koleszterin és a rák ellen

Beköszöntött az ősz, itt a szüret ideje, amely minden évben vidámságot hoz a szőlőskertekbe. A szüret fénypontja a frissen szedett szőlőszemekből préselt must. Ki ne szeretné ezt az édes italt, mely az érlelés során napról napra változva nemesül borrá...
A must készítésekor elválasztják a szőlőszemeket és a kocsányt, préselik a bogyókat, majd a kifolyt levet hordókba, kádakba, tartályokba töltik, szőlőfajtától és választott technológiától függően.
A must sokféle vitamint, ásványi anyagot és nyomelemet tartalmaz, fogyasztása rendkívül egészséges. A must fontosabb ásványi anyagai a kalcium, a kálium, a magnézium és a foszfor, melyek mennyisége a bor erjedése közben fokozatosan csökken. A mustban előforduló vitaminok közül az A-provitamin, B1-, B2- és B6-vitamin érdemel említést. A mustban található szénhidrátok közül a szőlő érésekor felszaporodó gyümölcscukor, a cellulóz és a pektin emelhető ki, e két rostanyag fontos tulajdonsága, hogy teltségérzetet keltenek, növelik a béltartalmat és kedvezően hatnak a koleszterinszintre is. A must szerves savainak mintegy 95%-át az almasav és a borkősav adja, ez utóbbinak a székrekedés enyhítésében van szerepe. Fontosak még az antioxidáns tartalmú cserzőanyagok (polifenolok) és a különféle színanyagok, melyek védelmet nyújtanak a rák és a keringési rendszer betegségei ellen. Egy egynapos mustkúrával könnyedén felfrissíthetjük és formába hozhatjuk magunkat: elsősorban a bőrre, vesére, májra és az anyagcserére van jótékony hatással, de a könnyen felszívódó természetes szőlőcukor a szívnek valóságos gyógyszere, emellett különösen ajánlott vérszegényeknek, lábadozóknak, valamint gyulladásos betegségekben szenvedőknek. A népi gyógyászatban évszázadok óta ismerik és használják a szőlő méregtelenítő hatását is. Magas ballasztanyag-tartalmának köszönhetően javítja az emésztést, akár le is fogyhatunk tőle! A frissen préselt must a legfinomabb és leggazdagabb tápanyagtartalmú, további felhasználásra érdemes hűtőben tartani, hogy az erjedési folyamatok megindulásától megóvjuk.

A must magában is finom ital, de ételeinket is remekül feldobja! Ime néhány egyszerű recept!

1. Őszi saláta

Hozzávalók
1 fej jégsaláta, 2 db körte, 2 fej lilahagyma, 3 gerezd fokhagyma, 2 kisebb répa, 30 dkg csirkemellfilé, 15 dkg feta, 1 citrom leve, 2 evőkanál mustár, 1 dl must, szójaszósz, szőlőmagolaj, só, bors

Elkészítés
A körtét és a zöldségeket megmossuk, megtisztítjuk. A jégsalátát nagyobb darabokra tépjük, a körtét vékonyan felszeleteljük, a répát apró, hajszálvékony szeltekre vágjuk vagy nagy lyukú reszelőn lereszeljük. A lilahagymát felkarikázzuk, majd egy serpenyőben kevés cukorral karamellizáljuk, ezután kevés sóval, szójaszósszal átforgatjuk és rövid ideig pirítjuk. A csirkemellet felcsíkozzuk, kevés szőlőmagolajon kifehérítjük, borssal, sóval, szójaszósszal ízesítjük, majd 5 perc párolás után addig pirítjuk, míg enyhe színt kap. A fokhagymát felaprítjuk, majd a csirkemellel és lilahagymával a salátához keverjük. Elkészítjük az öntetet: a citrom levét elkeverjük a mustárral, a musttal, pár csepp szőlőmagolajjal, sóval, borssal, majd ráöntjük a salátára. Fetával megszórva tálaljuk.

2. Mustos-tejfölös sertéskaraj

Hozzávalók
1 kg sertéskaraj, 15 dkg füstölt, húsos szalonna, 30 dkg füstölt kolbász, 3 evőkanál mangalicazsír, 2 nagy fej vöröshagyma, 3-4 db zöldpaprika, 1 nagy paradicsom, 2 gerezd fokhagyma, 2 dl must, 4 evőkanál liszt, 2 dl tejföl, só, pirospaprika, bors

Elkészítés
A karajt felszeleteljük, mindkét oldalát enyhén megsózzuk, megborsozzuk, megkenjük zúzott fokhagymával és 20-30 percig hűvös helyen pihentetjük. A zsírt felforrósítjuk és a hússzeletek mindkét oldalát 2-2 perc alatt átsütjük. A visszamaradó zsiradékban a finomra vágott vöröshagymát megpirítjuk, hozzáadjuk a felszeletelt zöldpaprikát és a paradicsomot, majd a tűzről levéve sóval és paprikával ízesítjük, felengedjük a must felével. Ha felforrt, belerakjuk az elősütött, vékonyan szeletelt szalonnával és kolbászkarikákkal megtűzdelt karajszeleteket. Lefedve pároljuk, végül az egészet felöntjük a maradék musttal ízesített lisztes tejföllel. Galuska illik hozzá a legjobban.

3. Mustos grízpuding

Hozzávalók
0,5 l must, 12 dkg búzadara, darált dió, őrölt fahéj ízlés szerint, pár csepp narancslé vagy narancslikőr

Elkészítés
Folytonosan kevergetve a mustban sűrűre főzzük a búzadarát, narancslével vagy narancslikőrrel ízesítjük. Tálaláskor bőven megszórjuk darált dióval és fahéjjal.

4. Gyömbéres-mentás mustkoktél

Egy liternyi mustba áztassunk be egy ujjnyi gyömbért és egy marék friss mentalevelet. Hagyjuk állni hűtőben legalább két órán át. Szűrve, mentalevelekkel díszítve érdemes felszolgálni.

Must vagy soha (további ötletek)!

Egy-két műanyag palacknyi mustot tegyünk mélyhűtőbe, fagyassszuk le és csak karácsonykor vagy a jéghideg téli napokon vegyük elő! Jólesik ilyenkor felidézni az elmúlt nyár napfényes pillanatait!
Mustfröccs, vagyis must szódával! Isteni szomjoltó! Mindeki saját kedvére beállíthatja a keverési arányt.

 

 
Pin It
©2024 Kontraszt Web és Videó Stúdió Szeged. All Rights Reserved.

Keresés