Étkezési tippek fogyókúrázóknak...

Étkezési tippek fogyókúrázóknak... - 5.0 out of 5 based on 4 votes
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Olvasóink értékelése: 5 / 5

Csillag aktívCsillag aktívCsillag aktívCsillag aktívCsillag aktív
 
Pin It

... avagy hogyan szabaduljunk meg okosan a kilóktól

Sokan a szeretett ételeik feladására asszociálnak a fogyókúra említésekor. Amikor az ember végre elszánja magát, és utána szeretne olvasni a témának, az interneten megannyi cikkel, tanácsok százával, módszerek ezreivel találkozhat. Majd egy-egy extrém tippet megfogadva múlva azon kapja magát, hogy egy hete csak citromos vizet iszik, de a mérleg csak nem mutat kevesebbet. Miképp lehet ezt elkerülni? Ebben a cikkben összeszedtük azokat a praktikákat, amiknek a segítségével az olvasó úgy érhet el maradandó eredményt egészségben, boldogan és nem koplalva, hogy csupán arra kell ügyelnie, hogy mi kerül a tányérjára.
Első szabályként fontos kiemelni, hogy a napi étkezést 4-5 kisebb részre érdemes lebontani. Ügyelni kell a rendszeres testmozgásra, az állandó folyadék- és megfelelő tápanyagbevitelére.
Egy diétás étrendnek elsősorban a a megfelelő fehérjebevitelre kell koncentrálnia. Ügyelni kell arra, hogy minden főétkezés tartalmazzon teljes értékű fehérjét. Ez a legkönnyebben állati eredetű élelmiszerek bevitelével érhető el, mint a hús, hal, sajt, tojás, tej, joghurt, kefir, tejföl, stb. A hús és hal esetében mindig a zsírszegényt termékeket kell keresni, például szárnyas- és vadhúsokat, folyami és tengeri halakat. A tej és tejtermékek esetén is meg kell találni a zsírszegényeket, de éppen annyira fontos itt a mértékletesség is. A test igényli ezek napi jelenlétét, de már egy joghurt, 3-4 dkg sajt vagy túró elfogyasztásával is bevihető a szervezetbe a szükséges kalciummennyiség.
A másik két fontos tápanyagcsoportot – azaz a szénhidrátot és a zsírt – sem kell teljesen kiiktatni az étrendből, de szigorú önkontrollt kell gyakorolni a kívánt eredmény elérése érdekében. Akár pékáruról vagy lisztről van szó, a teljes kiőrlésű termékek felelnek meg. A szénhidrátokat nem szabad kispórolni étkezésből, hiszen ez a test fő energiaforrása. A kulcszó itt is a mértékletesség és a minőségi válogatás. Kerülni kell a fehér kenyeret, a cukorral tartósított élelmiszereket, a gabonapelyheket, a pattogatott kukoricát, a péksüteményeket, a fehér rizst, valamint a cukrozott üdítőitalokat. Ezeknek a helyére számos remek szénhidrátforrás van a környezetünkben: friss zöldséglevek, gomba, rozskenyér, dió, földimogyoró, alma, főtt burgonya, barna rizs, narancs, mangó, szójatej, lencse, és végül a friss gyümölcslevek. Fontos, hogy az étrendi váltás fokozatos legyen, a szervezetet kímélni kell, nem szabad azt hirtelen megvonással sokkolni, ha a tartós eredmény a cél.
A zsírok között is akad több jó barát, amiknek a rendszeres beviteléről feltétlenül gondoskodni kell. Fontos szempont a változatosság, ezért a margarin és a vaj esetében keresni kell a „light" termékeket. A főzéshez felhasznált olaj mennyiségét csökkenteni kell, amiben segíthet a teflonedények használata, amik nem igénylik nagyobb mennyiségű olaj hozzáadását. Válogassunk bátran az olíva-lenmag-mogyoró- vagy szójaolajak közül. Ezek gazdagak a különféle zsírsavakban, így biztosítva bennünket a megfelelő ellátottságról.
Ha arra lehetőség van, a nyersanyagokat párolni vagy főzni kell, esetleg grillezni vagy sütőzacskóban elkészíteni. A zöldségek nagy részét nyersen salátaként vagy köretként érdemes fogyasztani. A gyümölcsök esetében is inkább a nyers a nyerő; fogyókúra alatt kerülni kell a befőtteket, a konzerveket, amik legtöbb esetben cukorral vannak tartósítva.

A fentebb említett alapanyagok megfelelő elkészítésével egészséges, fogyasztó és változatos ételek kerülhetnek az asztalra. Érdemes elkerülni a panír, a bő olaj, szír, a rántás és tejszínes habarás használatát. Fűszerezéshez ajánlottak a zöld fűszerek, mint a rozmaring, a bazsalikom, a kakukkfű és a tárkony. A torma, mustár, bors, csípős paprika és só használatából ellenben vissza kell venni. Az édes ételekben minimális legyen méz és a cukor.
Összefoglalva, egy hatásos fogyókúra nem annyira lemondással, mint inkább az étrendünk újragondolásával kell, hogy járjon. Még a nassolás is megengedett, csupán mértékletesség és odafigyelés szükséges. Egészségesen is vétkezhetünk: beleférnek az éticsokoládéval vagy túróval, esetleg joghurttal készített finomságok.
Az elmondottak mellett azért még vannak olyan apróbb trükkök, amik szintén elősegíthetik a lefogyást. Mértékkel lehet fogyasztani jó minőségű vörösbort, amely csökkenti a koleszterinszintet és mialatt a szervezet lebontja, egy olyan enzim termelését segíti elő, amely a kalóriák elégetéséért is felel.
Étkezés során ügyelni kerülni kell a kapkodást, jól meg kell rágni minden falatat, így könnyebb lesz az emésztés és a fogyás, valamint hamarabb érjük el a jóllakottság érzését is.
Naponta egyébként 4-5 kisebb étkezés és bő folyadékbevitel az ajánlott. Számos diétás recept található közösségi oldalakon magyarul is, ahol a felhasználók a hozzávalókról tudnivalók mellett mellett megannyi tanáccsal is ellátják egymást.

A fogyókúrás étrendben szerepet játszhatnak még különféle táplálékkiegészítők, amik olyan természetes anyagokat tartalmaznak, amelyek elengedhetetlenek a normális sejtképződéshez, valamint azok működéséhez. A segítségükkel egyszerűen és célirányosan bevihetők a szervezetbe megfelelő mennyiségben azok a tápanyagok, amikre annak éppen szüksége van. Népszerűek az Omega-3 zsírsavakat tartalmazó étrend-kiegészítők, amelyek segítik a szív- és agyműködést, valamint a jó látás megőrzéséhez is hozzájárulnak. A Nu Skin LinkedIn oldalán is tájékozódhatunk a különféle fogyókúrás táplálékkiegészítőkről.
Zárógondolatként még fontos annyit megjegyezni, hogy a fogyókúra ideje alatt is fontos a kiegyensúlyozottság és a jó közérzet megőrzése! Fontos, hogy ez az időszak ne a lemondásé, hanem a felfrissülésé legyen, ami során a közérzet, az erőnlét és munkabírás egyaránt javul.

Pin It
©2025 Kontraszt Web és Videó Stúdió Szeged. All Rights Reserved.

Keresés