Csatni recept

Csatni recept - 5.0 out of 5 based on 1 vote
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.75 (10 Votes)

Olvasóink értékelése: 5 / 5

Csillag aktívCsillag aktívCsillag aktívCsillag aktívCsillag aktív
 
Pin It

Csapj le a csatnira!

Mi is a csatni? Édes, de nem lekvár, savanyú, de nem savanyúság, fűszeres, de nem ételízesítő, főzeléknek, köretnek viszont túl tömény... Nem mártás, mert nem híg, de nem is krémszerű, hanem inkább darabos, állaga a befőtt és a lekvár között található félúton.

Csatni receptTermészetesen az ide vonatkozó vicc jut eszünkbe először, miszerint a rendőr megbírságolja a sofőrt, mivel az állítja, hogy dzsemet szállít, a szállítólevélre jam van írva, a teherautó meg tele van lekvárral....
Mi is a csatni? Édes, de nem lekvár, savanyú, de nem savanyúság, fűszeres, de nem ételízesítő, főzeléknek, köretnek viszont túl tömény... Nem mártás, mert nem híg, de nem is krémszerű, hanem inkább darabos, állaga a befőtt és a lekvár között található félúton.
Zöldségből, gyümölcsből és rengeteg fűszerből főzik, ecettel-cukorral tartósítják, hidegen, sós ételekhez fogyasztják. A csatni az indiai konyha egyik alapétele, amit az angolok a gyarmatosítás során Európa- majd világszerte népszerűsítettek. Angol írásmódja chutney, de a nemzetközi gasztro-oldalakon sokszor lehet találkozni a relish és pickle szavakkal is, melyek körülbelül ugyanazt jelentik. A hindi szó pontosabb átírása: csatní (jelentése egyébként roppant beszédes: nyalni), de a csatni alakot már a magyarban meghonosodott nemzetközi vándorszónak tekinthetjük.
A csatnikészítés néhány fontos szabálya:
A jó csatni készítése időigényes, a tökéletes eredmény érdekében ne sajnáljuk rá az időt. A főzési idő az alapanyagok apró, egyforma darabokra vágásával csökkenthető, mivel elősegíti az egyenletes puhulást. A főzés kis lángon, folyamatos kevergetés mellett történjen. Az elkészült csatnit töltsük üvegekbe, jól zárjuk le, felhasználás előtt 1-2 hónapig hagyjuk érni, így lesz a legfinomabb az aromája. A csatni lelke a fűszerek, cukor és az ecet, ez utóbbiból a jó minőségű, biológiai erjesztésű (pl. almaecet) a legjobb. A leggyakrabban használt fűszerek: fokhagyma, chili, bors, koriander, fahéj, szerecsendió, gyömbér, mustármag. A darabos fűszereket érdemes tüllzacskóba tenni, amit a kész csatniból kiveszünk, de ízük belefő.
A csatnik rendkívül izgalmassá teszik a legegyszerűbb ételt is, jól illenek akár a hétköznapi, akár az ünnepi fogások mellé. Leveshúsok mellé torma, mustár helyett, vadhúsok, rántott zöldségek, sajtok mellé áfonya helyett kiválóak, de saláták, savanyúságok, kompótok, klasszikus mártások is kiválthatók velük.

Néhány egyszerű recept ízelítőként, de fantáziánk szabadon szárnyalhat egy őszi piaci bámészkodás által ihletve...

1. Szilvacsatni

Hozzávalók:
70 dkg szilva, kétujjnyi friss gyömbér, 10 dkg mazsola, 40 dkg zöldparadicsom, 2-3 gerezd fokhagyma, 2 evőkanál curry, 45 dkg barnacukor, 1 teáskanál só, 2-3 közepes fej vöröshagyma, 4,5 dl borecet, 1 chili paprika
Elkészítés:
A gyümölcsöket és a zöldségféléket kb. 1 cm-es kockákra vágjuk. Egy nagy lábasba tesszük, hozzáadjuk a fűszereket, cukrot, sót. Feltesszük főni, és állandó keverés mellett kb. 45-50 percig főzzük. A végén hozzáadjuk az ecetet és még 5 percig főzzük. Töltsük steril üvegekbe, tegyük fejjel lefelé szárazdunsztba.

2. Körtés-paprikás csatni

Hozzávalók:
2 kg körte, 2-3 zöld kaliforniai paprika, 10 dkg mazsola, egy kiskanál szegfűszeg, 2 rúd fahéj, 1 db csillagánizs, 2 evőkanál őrölt gyömbér, 5 dkg cukor, 3-4 evőkanál fehérborecet
Elkészítés:
A körtét meghámozzuk, apró darabokra vágjuk. A feldarabolt paprikával és a mazsolával együtt egy lábosba tesszük, annyi vizet öntünk rá, hogy ellepje, majd a fehérborecettel forralni kezdjük. Hozzáadjuk a szegfűszeget, a fahéjat és a csillagánizst. Később beleszórjuk a gyömbért és a cukrot, majd addig főzzük, míg a körte annyira puha lesz, hogy szétesik. Ezután a szegfűszeget és a csillagánizst eltávolítjuk belőle. Töltsük steril üvegekbe, tegyük fejjel lefelé szárazdunsztba.

3. Chilis almacsatni

Hozzávalók:
2-3 alma, 1 közepes fej vöröshagyma, 5 dkg mazsola, 1 mokkáskanál őrölt gyömbér, 1 chili paprika, 1 dl almaecet, 1 csipet só, 1 evőkanál barnacukor
Elkészítés:
Az almákat és a hagymát megtisztítjuk, apróra vágjuk. A hozzávalókat tegyük lábosba, öntsünk fel annyi vízzel, hogy elepje, és fedő nélkül főzzük sűrűre. Töltsük steril üvegekbe, tegyük fejjel lefelé szárazdunsztba. Sült csirkéhez, főtt marhához, egyszerű sültekhez illik a legjobban.

4. Céklacsatni

Hozzávalók:
1 kg cékla, 2-3 alma, 2 kis fej vöröshagyma, másfél evőkanál őrölt mustármag, 1 teáskanál őrölt koriandermag, 1 evőkanál fahéj, 1 teáskanál őrölt szegfűszeg, 2 narancs héja és leve, 4 dl vörösborecet, 30 dkg cukor
Elkészítés:
A céklát és az almákat hámozzuk meg és reszeljük le. Az apróra vágott hagymával együtt tegyük lábosba, öntsük fel vízzel, hogy jól ellepje, majd tegyük fel főni. Tegyük bele a fűszereket, illetve a reszelt narancshéjat és levet, az ecetet, valamint a cukrot. Lassú tűzön kevergetve főzzük bő másfél órán át míg besűrűsödik, a cékla pedig megpuhul. Töltsük steril üvegekbe, tegyük fejjel lefelé szárazdunsztba.

 

Pin It
©2024 Kontraszt Web és Videó Stúdió Szeged. All Rights Reserved.

Keresés