Birs? Szeretlek! Birsalmasajt Forever!
A birsalama nyersen bizarr gyümölcs: szöszös, pucolhatatlan, "húzós"ízű és nagyon kemény. Teljesen egyedülálló íz-és illatanyagai azonban mindenért kárpótolnak, mivel aromáit a főzés alatt átadja a többi alapanyagnak, ami rengeteg új lehetőséget kínál. Magas pektintartalmának köszönhetően cukorral főzve és kiszárítva szilárd formájú lesz, más gyümölcsökből készült dzsemekhez, lekvárokhoz adva pedig segíti a sűrítő folyamatot, de héját és magházát külön alaplének megfőzve kocsonyásítóként is használható. A Közel-Keletről származik, de Kelet Európában és a Balkánon is megterem. A török és a marokkói konyha fahéjjal, gyömbérrel ízesíti és sós-húsos ételeket készít belőle, például báránnyal vagy csirkével.
A birsalmának most van szezonja, vedd, vidd, főzd! Lekvárnak, csatninak kiváló, de sós, káposztás ételeknek, savanyúságoknak is remek ízt ad. Legnépszerűbb formája a birsalmasajt, melynek készítése valószínűleg török és délszláv hatásra terjedt el a Kárpát-medencében. Azt hinnénk, hogy tipikus magyar étel, pedig nem: Spanyolországban membrillonak hívják és különleges desszertként fogyasztják, karakteres aromájú manchego sajttal.
Néhány tanács birsalamasajt készítéséhez:
Szebb, áttetszőbb lesz a sajt, ha az áttört birspépet cukorsziruphoz keverjük és legfeljebb 15 percig forraljuk, így a pektin gélesedése intenzívebb.
A birsalmasajt színe az enzimes barnulás mértékétől függ, amit az elkészítés és a tárolás befolyásolhat. Gyors hőkezeléssel, citromlé hozzáadásával világos sárgás-rózsaszínes sajtot kapunk, enélkül inkább aranybarna színű lesz.
Fontos tényező a szárítás: legalább egy hétig szárítsuk zsírpapírra kiterítve. A jól kiszárított birsalmasajt alufóliába, folpackba csomagolva hűvös kamrapolcon hónapokig eláll.
Ime a tuti birsalmasajt recept:
A birsalmákat alaposan megmossuk, negyedekbe vágjuk, magházukat eltávolítjuk (hámozni nem kell, azt főzés után sokkal könnyebb).
Lábasba tesszük, felengedjük vízzel annyira, hogy ellepje, egy kis citromlevet is adunk hozzá, majd puhára főzzük (kb. 30 perc).
Leszűrjük, meghámozzuk a főtt gyümölcsöt, majd botmixerrel vagy turmixgéppel pürésítjük.
A birsalmapürét vastag falú lábasban felmelegítjük és hozzáadjuk a cukrot. 1 kg péphez 80 dkg cukrot számolunk. Ízlés szerint teszünk bele citromlevet, az ínyencek reszelt citromhéjat, vaníliát, vörösbort, fahéjat is tehetnek bele. Az egészet sűrűre főzzük. Ezt úgy lehet tesztelni, hogy egy cseppet egy tálra cseppentünk és az egyből bőrösödni kezd.
A forró, sűrű masszát folpackkal bélelt formákba/tálkákba öntjük, tehetünk bele durvára vágott diót, mandulát vagy más magvakat is. Miután kihűlt, borítsuk ki a formából, helyezzük zsírpapapírra, hűvös helyen szárítsuk ki legalább egy hétig.
Csak úgy magában, csemegeként fogyasztjuk, de sütemények készítéséhez felhasználhatjuk. Díszes csomagolásban remek karácsonyi ajándék lehet.