Fejezetek Gundel Károly, A vendéglátás művészete című könyvéből - 1. rész
Gondolatok Gundel Károly: A vendéglátás művészete című művéből - 2. rész
Barta László, az Algyői Halászcsárda tulajdonosa Gundel Károly: A vendéglátás művészete című könyvéből idéz örök érvényű gondolatokat. Megtudhatjuk, hogy miként lehet valaki jó vendéglátó és jó házigazda; hogy mekkora felelősséggel jár a vendéglátás; milyen előkészületeket kell tenni, ha otthonunkban vendéget fogadunk. Barta László gasztronómiai előadásainak irodalmi forrásjegyzéke: Draveczky Balázs: Történetek terített asztalokról és környékükről Draveczky Balázs: Újabb történetek terített asztalokról és környékükről Váncsa István szakácskönyve Magyar Elek: Az ínyesmester nagy szakácskönyve Kövi Pál: Erdélyi lakoma Csemer Géza: Cigányok főztje Láng György: Klasszikus magyar konyha
http://www.algyoihalaszcsarda.hu/gasztronomia.html
http://www.torzsasztal.com/gasztrofolklor/gasztronomiai-lexikon.html
A Magyar Vendéglátók Ipartestülete Gundel Károly születésnapján, szeptember 23-án megtartotta hagyományos kitüntetési bizottsági ülését. Idén ketten részesülhetnek a Gundel-díjban. A díjátadót jövőre tartják meg.
A Magyar Vendéglátók Ipartestülete kiemelkedő jelentőségűnek tekinti, hogy a hazai gasztronómiai díjak közül egyedüliként a Gundel-díj adományozása alapszik széleskörű szakmai együttműködésen. A Kitüntetési Bizottság, 13 szakmai szervezet, 3 intézmény delegáltjai, a Gundel Étterem, valamint a Gundel-család képviselője döntenek a jelöltek munkássága alapján a díjazottak személyéről. Idén 15 jelölt közül választották ki azt a személyt, akit méltónak találtak a „szakma Kossuth-díjára”.
A 2020. évi Gundel Károly-díjat Csizmadia Lászlónak, a BGE KVIK nyugalmazott főigazgatójának, és Molnár Attilának, az Arany Kaviár Étterem tulajdonosának ítélték oda.
Csizmadia László a BGF KVIK nyugalmazott főigazgatója. Jogi végzettsége után megszerezte a szakács, felszolgáló, portás szakmai képesítéseket is. A HungarHotels egri Önelszámoló igazgatói székét váltotta fel 1968-ban a főiskola elődintézményének docensi székéért. Kezdetben a Vendéglátás Szervezése Tanszéken tanszék hallgatóit képezte, majd főiskolai tanárként átvette 1995-ben az Idegenforgalmi Tanszék, valamint a Vendéglátó és Idegenforgalmi Intézet vezetését. Nagy szerepet vállalt a főiskola eurokonform idegenforgalmi tanterveinek kidolgozásában és magyar, német, angol nyelven való bevezetésében, valamint a főiskola nemzetközi kapcsolatainak kiépítésében is. Jelenleg is több társadalmi és szakmai szervezet tagja. A BGE Arany Pecsétgyűrű kitüntetés birtokosa.
Molnár Attila a gasztronómiai megújulás és fejlődés kiemelkedő hazai „nagykövete”, a fine dining elkötelezett híve. Nagy hangsúlyt fektet a vendéglátást tanuló fiatalok oktatására és karrierjének elindítására. Vendéglátós dinasztia sarja, a Jakabffy-iskola egyik képviselője. Étterme, az Arany Kaviár 2005 és 2020 között – 3 év kivételével – minden esztendőben elnyerte a Dining Guide „Magyarország Legjobb 10 Étterme” díját. 2001 óta minden évben magáénak mondhatja a Best of Budapest „Legjobb Orosz Étterem” titulusát. 2011-ben az étterem tulajdonosai (Nyíri Szásával) megkapták a Best of Budapest „Év Éttermesei”-nek járó különdíját. 2012-ben az MVI tagsága az „Év Vendéglőse” díjat adományozta munkája elismeréseként. Étterme 2007 óta szerepel a Michelin Guide ajánlotta vendéglátóhelyek között. Társtulajdonos az Accent Hotel Managementben, tulajdonos, üzletvezető és alapító a MoszkvaTér orosz bisztróban. A Pannon Gasztronómiai Akadémia alapító és elnökségi tagja, a Magyar Bocuse d’Or Akadémia alelnöke.
A Ipartestület tájékoztatása szerint a Gundel-díj idei ünnepélyes átadása a kialakult járványhelyzet miatt elmarad, a kitüntetést a jövő évben megrendezendő MVI Gálaebéden adják majd át.
A Gundel Károly-díjról
Gundel Károly (1883–1956) ikonikus jelentőségű vendéglős emlékére alapította meg a Magyar Vendéglátók Ipartestülete a szakmai szervezetek széles körű bevonásával 2014-ben a Gundel Károly-díjat.
A díjra az jelölhető, aki a magyar vendéglátás területén kiemelkedően sikeres tevékenységével minimum 25 éve jelen van, feddhetetlen szakmai múlttal és példamutató életúttal rendelkezik, a magyar vendéglátás történelmi hagyományait ápolja és annak megújulása iránt elkötelezettséget érez, a fiatal generáció szakmai fejlődését támogatja, valamint közreműködik a magyar vendéglátás népszerűsítésében. Az elismerést a vendéglátó szakma legjobbjai kaphatják, évente legfeljebb hárman.
Az eddigi díjazottak:
Kalla Kálmán, Hamvas Zoltán és Draveczky Balázs (posztumusz) – 2014
Jakabffy László, Garaczi János és Bíró Lajos – 2015
Vomberg Frigyes és Czubor János (posztumusz) – 2016
Csapody Balázs – 2017
Rosenstein Tibor – 2018
Meskál Tibor, Szulló Szabina–Széll Tamás – 2019
Forrás: https://turizmus.com/