Időpont: 2019. november 09. - 10.
Libaételek és borok kerülnek terítékre, Szent Márton-napi népszokások elevenednek meg Márton-napi fesztiválunkon. Ebben az évben a párválasztás áll programjaink középpontjában, hiszen az ősz vége és a tél az ismerkedés és párválasztás időszaka volt a falvakban. Fonóbeli játékokkal, szerelmi jóslással, a Skanzen love túrával a fonó és tollfosztó-beli alkalmak és bálok vidám hangulatát varázsoljuk a Skanzenbe.
Márton napja fontos fordulópont volt a naptárakban: vidéken ekkor fejeződtek be a mezőgazdasági munkák, ezen a napon zárult le a gazdasági év. Szent Márton ünnepén libát illik enni és újborral szokás koccintani. Ez egyben a Skanzen szezonzáró rendezvénye, mely a neves naphoz kapcsolódó gasztronómiai különlegességekkel invitálja a látogatókat. Ekkor kezdődtek a téli társasmunkák, kalákák is. A házak kemencéit begyújtjuk, a pattogó tűz mellett tollat fosztunk, mesét hallgatunk, sült finomságokat kóstolunk.
A néphagyomány szerint a gazdasági évet, a szántóföldi teendőket november 11-e, azaz Márton napja zárja le. Elkezdődik a természet téli, pihenő időszaka, s ezzel párhuzamosan a kalákában történő, vidám munka a házakban. Márton-napon kóstolták meg először az újbort, és vágták le a tömött libákat, hiszen ez volt a 40 napos karácsonyi böjtöt megelőző utolsó nap, amikor kiadósan, jóízűeket lehetett enni, és mellette mulatozni. Úgy tartották a régiek, hogy minél többet isznak ilyenkor, annál több erőt és egészséget töltenek magukba. Márton-napon kötelező libás ételt fogyasztani, hiszen a mondás szerint aki Márton-napon libát nem eszik, egész éven át éhezik!
A Skanzen kétnapos Szent Márton-fesztiválja gondoskodik arról, hogy a látogatók elkerüljék ezt a fenyegetést: a fogadóban ínycsiklandó libaétkeket tálalnak, a portákon pedig előkerülnek az ősz csemegéi, a sült alma, a tök, az illatos sült gesztenye. Az ínyencségek leöblítésére a fedett, fűtött sátorban családi pincészetek egész sora kínálja kézműves újborait. Miközben a minőségi nedűk kóstolója zajlik, a fesztiválszínpadon egymást érik a fellépők, a közönségnek bőven van része muzsikában, népmesében, néptáncban.
A tollfosztóban a látogatók a finom meleget árasztó kemencék és kályhák mellett bekapcsolódhatnak az őszi társas munkákba, és részük lehet a szántóföldi munkák lezárulását követő kedélyes hangulatban. Miközben jár a kezük, az asszonyok a nyelvüket sem pihentetik, hanem kacagtató történetekkel, tréfás dalokkal szórakoztatják a munkálkodókat.
A gyermekek az őszhöz és a libához kapcsolódó kézműves foglalkozásokon élhetik ki alkotóvágyukat, az izgalmas mesterségbemutatók pedig a felnőttek számára is sok érdekességgel szolgálnak.
Márton-napi fesztiválunk idén is a bor és a gasztronómia körül forog a paraszti évet lezáró vigasság jegyében. A családokat nép- és világzenei koncertek, bábszínház, kézműves programok, rengeteg játék és az őszi-téli társas munkákat felelevenítő programok sokasága várja. A bor szerelmesei családi pincészetek borait kóstolhatják végig, és irodalmi borkóstolón is részt vehetnek.
Vendégcsalogató
Langaléta Garabonciások gólyalábas előadása
Őszi csemegék és kézműves termékek vására
Színpadi programok
November 9. (szombat)
10.30 - Kisfaludy Károly: Mátyás deák (a Leányfalui Szekérszínház előadása)
11.00 - A Makám együttes gyerekkoncertje
12.00 - Dóra Áron mesél
13.00 - A Talány Akusztik előadása
14.30 - A Zűrös Banda koncertje
16.30 - A Kerekes Band koncertje
17.45 - 18.00 Őszbúcsúztató koncert és táncház
November 10. (vasárnap)
10.30 - Csernik Szende székely mesemondó mesél
11.00 - Bognár Szilvia Titoktok családi koncertje
12.00 - Gulyás László vándormuzsikus mesél
13.00 - A Canarro koncertje
14.30 - A Makám koncertje
16.30 - Az Ötödik Évszak koncertje
17.45 - 18.00 Őszbúcsúztató koncert és táncház
Márton-napi népszokások
Élő zene, néptánc, Márton napi népszokások bemutatója a Lajta Néptáncegyüttes jóvoltából
Vásári képmutogató - Szent Márton és Szent Hubertus története
Szent Márton körtefája - a Szent Márton Európai Kulturális Útvonal Magyarországi Tanácsa Egyesület elülteti Szent Márton körtefáját
Őszi-téli kalákamunkák és kóstolók
Vidám őszi társas munkák - kukoricafosztó
Vidám őszi társasmunkák - tollfosztó (közreműködik: a Szentendrei Óvónők Néphagyományt Éltető Közössége)
Őszi csemegék kóstolója
Borászati programok
Minőségi kézműves borok bemutatója, kínálata
(Kőhegy Bor, Mokos Pincészet, Dúzsi Tamás pincéje, Gallay kézműves pince, Tűzkő Birtok, Remete-bor - Vesztergombi József, Gregorián Borpince, Breitenbach Pince, Laposa Borbirtok, Hetedhét Pince, Somoskői Pincészet, Palmetta Pincészet)
Irodalmi borkóstoló Fejérvári Gergővel
Verses borműhely Jacsó Pállal
Vadászati, íjászati, halászati, solymászati programok
Vadászképző, Márton napi talpas udvar
Solymászati bemutató (Bechtold István Alapítvány a Magyar Solymászkultúráért és a Természetért)
Vadászati bemutató (Vadászati Kulturális Egyesület, Dr. Nagy Endre Vadásztársaság)
Hatvany Vadászati Múzeum programja
Vadászati kiállítás a Skanzen gyűjteményéből
Vadászkutya-bemutató (Magyar Országos Vadászkutyás Kulturális Egyesület)
Íjászati bemutató (Hagyaték Lovas Egyesület)
Halászati bemutató (Országos Kishalász Érdekszövetség)
Madarászati bemutató (Elesége madárnak, embernek - Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület)
Kézműves programok
fatök, üveglámpás, szalmaliba, állatos ujjbáb, gyapjúállat, termésállat, csutkaállat, kerámia falikép, teafilter, mézeskalács, csúzli, madáretető, gyertya
Egyéb programok
Ölbéli játékok
Szerelmi jóslás
Meseköltés Raffai Petivel
Kovácsmesterség bemutató
Tematikus tárlatvezetés
Titoktúra (pecsétgyűjtő játék)
A SZERVEZŐK AZ IDŐPONT ÉS A PROGRAMVÁLTOZTATÁS JOGÁT FENNTARTJÁK!
Forrás:https://www.programturizmus.hu/