Medvehagymás receptek

Medvehagymás receptek - 5.0 out of 5 based on 2 votes
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.50 (6 Votes)

Olvasóink értékelése: 5 / 5

Csillag aktívCsillag aktívCsillag aktívCsillag aktívCsillag aktív
 
Pin It

Medvehagyma receptek



A medvehagyma napjainkban divatba jött. De mi ne a divat miatt fogyasszuk, hanem jótékony hatása és és különleges íze miatt. Itt a tavasz, irány a piac. Április-májusban könnyedén hozzá juthatunk a medvehagymához. Íze és illata a fokhagymához hasonlít, sokféle étel készíthető belőle.
Lássunk tehát néhány medvehagymás receptet.

Medvehagymás roston lazac - recept

Lazacfilé medvehagymás zöldségágyon - recept

Medvehagymás csevap, sült zöldpaprikával - recept

Medvehagymás csevap recept

Medvehagyma krémleves

Hozzávalók:

  • 1 csokor medvehagyma
  • 2 db burgonya
  • 1 fej vöröshagyma
  • 3 gerezd fokhagyma
  • 500 ml főzőtejszín
  • 1,5 dl víz
  • só, bors, pici olaj

Elkészítése:
A vöröshagymát apróra feldarabolom. Megfuttatom egy pici olajon, majd hozzáadom a felkockázott burgonyát és az apróra darabolt medvehagyma negyedét. Sózom, borsozom, majd felöntöm a vízzel. Mikor a burgonya megfőtt, beleteszem a fokhagymát. Forrástól számított 5 percig főzöm még, azután össze turmixolom. Ezután újra felteszem agázra, hozzáadom a tejszínt és a maradék medvehagymát.
Én ezt a levest pirított kenyérkockával szoktam tálalni. Az ínyencek egy kis sajtot is reszelhetnek a tányérba szedett medvehagyma levesre.

Medvehagymás karaj szelet

Hozzávalók:

  • 1 kg sertés karaj
  • fél csomag medvehagyma
  • 1 dl olaj
  • fűszerek: só, ételízesítő, bors, majoranna, őrölt kömény, őrölt bazsalikom, pirospaprika
  • paradicsom, paprika


Elkészítése:
A csont nélküli karajt felszeletelem kb egy centi vastag szeletekre. A fűszerekből, az olajból és a medvehagymából, pácot készítek a húshoz. Legalább egy óráig pácolom a húst sütés előtt, de az sem baj, ha tovább. Tepsibe teszem a hús szelteket, ráteszem a megmosott, felszeletelt paprikát és paradicsomot és egy deci vizet öntök alá. Így a hús még párolódik nem fog odaégni. Fóliával letakarom a húst, háromnegyed óráig így párolom a sütőben. Ha megpuhult, leveszem a fóliát és újabb negyed óra alatt mindkét oldalát pirosra sütöm.

Medvehagymás pogácsa

Hozzávalók:
50 dkg liszt
25 dkg margarin
1 élesztő
2 tojás
1 dl tejföl
1 evőkanál só
fél csomag medvehagyma
pici tej és pici cukor az élesztő felfuttatásához
1 tojás sárga a pogácsa kenéséhez

Elkészítése:
A lisztet elmorzsolom az olvasztott margarinnal. Közben az élesztőt langyos tejben felfuttatom a cukorral. Ha felfutott, hozzáadom a liszthez a tojásokkal együtt. Hozzákeverem a sót és az apróra darabolt medvehagymát. Összegyúrom, és tejföllel lazítom a tésztát. Kb egy óra hosszát pihentetem a tésztát, de az sem baj, ha egész éjszakára hűtőbe teszem. Egy centi vastagra nyújtom és pogácsa szaggatóval kiszaggatom. Tepsibe teszem, de sütés előtt a pogácsákat tojás sárgájával megkenem Kb 25-30 percig sütöm.


Jó étvágyat!

K.

Fontos, hasznos tudnivalók a medvehagymáról

Ne téveszd össze a medvehagymát a gyöngyvirággal!

A medvehagyma leveleit tavasszal, a virágzás előtt szedik, és frissen használják fel, mert szárítva gyógyhatásuk gyengül. Hagymáját a fokhagymáéval azonos módon hasznosítják.

Gyűjtéskor fontos az óvatosság, mivel a medvehagyma könnyen összetéveszthető a – hasonló körülmények között élő – májusi gyöngyvirággal (Convallaria majalis) illetve az őszi kikericcsel (Colchicum autumnale). Mindkét esetben az eredmény súlyos, esetenként halálos mérgezés lehet, mivel az említett két növény levelei emberi fogyasztásra alkalmatlanok.

A medvehagyma és a másik két növény közti legfőbb különbség az, hogy a medvehagyma levelei és virágzata is erősen fokhagyma-illatúak, míg a másik két növényé nem. A gyöngyvirág levelei rövidebbek és jelentősen szélesebb, tojásdad alakúak; virágai pedig nem a szár csúcsán, hanem a tő közelében erednek és édes illatúak. A medvehagymához alakban közelebb álló kikericsnek pedig más az élőhelye: a medvehagymával ellentétben füves réteken, napfényes mezőkön nő.

A védett területek kivételével hazánkban még nem tiltott gyűjtése. A természetes hazai medvehagyma állomány védelméért érdemes egy-egy tőről csak a levelek felét leszedni, mert így a hagyma virágozhat, és a magok elszórása is biztosított marad.

Jelen törvényi szabályozás szerint, magánszemély naponta, saját felhasználására 2 kg mennyiséget gyűjthet állami, nem védett területen. Természetvédelmi területen a gyűjtése egyértelműen tilos!

A medvehagyma felhasználása

Nagyon sokféle bántalomra használható. Nyersen feldarabolva vajas kenyérre szórva vagy salátákhoz keverve. Leveseket, burgonyás ételeket fűszerezhetünk vele, vagy főzhetünk belőle medvehagyma-krémlevest (egy krumpli, hagyma, fokhagyma és tejszín hozzáadásával), illetve a hűtőszekrényben tárolható pestóként (olajjal, parmezán sajttal, sóval és magokkal összeturmixolva), ami rizses és tésztaételek szószaként is finom. Régi, népi étel /pl. beré/ különleges ízhatású változatát adhatja. A jellegzetesen erős illatát az ételekbe keverve elveszti, így nagyon kellemes aromát ad az ételeknek.

További felhasználási lehetőség, ha a spenóthoz hasonlóan készítjük el főzelékként. Rántás nem kell hozzá: enyhén párolva, majd összeturmixolva finom étel.

Sokoldalúságát bizonyítja, hogy sok élelmiszeripari cég alkalmazza különböző alaptermékeik ízesítéséhez. Például: Medvehagya Pesto, Medvehagyma Olivaolajban,

Medvehagyma Só, Medvehagymás Mustár, Medvehagymás Torma, stb.

A medvehagyma gyógyhatása

Kedvezően hat a gyomorra, a bélrendszerre, krónikus hasmenés és szorulás ellen jó hatású, a szédülést, fejfájást enyhíti,[8] a magas vérnyomást csökkenti, tisztítja a vesét és a húgyhólyagot, elősegíti a vizelet ürítését, tisztítja a vért.[9] Természetes Antibiotikum.

Léteznek medvehagyma kivonatok, cseppek, kenőcsök. Ezek a termékek egyre inkább nem csak a március-áprilisi "medvehagyma szezonban" népszerűek, hanem egész évben is.

A medvehagyma tartósítása

Frissen a leghatékonyabb és legfinomabb. Eltartható aprítva sóval összekeverve, olajban, valamint a legegyszerűbb ha lezárt nejlonzacskóban lefagyasztjuk. Célszerű kis zacskókban lefagyasztani és úgy eltenni, hisz akkor nem kell felengedni mindet. A fagyasztás után a felengedett medvehagyma rostjai szétesnek és sötétedik, valamint némi levet ereszt, azonban még mindig a fagyasztás őrzi meg hatóanyagának nagy többségét. Tartósíthatjuk továbbá olajaban. Ezesetben a száraz leveleket leöntjük olivaolajjal és kész. A friss medvehagymát kicsit tovább tarthatjuk frissen ha vákuumcsomagoljuk.
Élettani hatása

Enyhe vérlemezke- (trombocita-) összecsapódást gátló aktivitással is rendelkezik. Véralvadásgátló szerekkel együtt fogyasztása nem javasolt, mert a vérzés kockázatát fokozza. Ugyanezért nem szabad hagymát enni műtétek előtt, és rendszeres fogyasztása a nem szteroid véralvadásgátlót, gyulladáscsökkentőt szedő betegek számára csak orvosi felügyelettel engedhető meg.

Általában a hagymaformák idegrendszerre gyakorolt nyugtató hatása kiemelkedő. Női problémák, illetve nőknél változó kori panaszok esetén segít.A hagymaformák a védikus tanítások szerint radzsasztikus ételek, azaz a vágyat, szenvedélyt erősítik, illetve az érzelemtestre hatnak.

 

Pin It
©2025 Kontraszt Web és Videó Stúdió Szeged. All Rights Reserved.

Keresés