Krúdy karján vendéglőbe
Zordon korcsmárosok, anyáskodó kasszírnők és ledér éjszakai tündérek - Krúdy világát október 10-én idézi meg a Múzeumok Őszi Fesztiváljára gazdag programmal készülő Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum.
A Krúdy karján vendéglőbe című program előadója Saly Noémi várostörténész.
A fesztivál egész hónapban zajlik, köztük olyan érdekes bemutatókkal, mint Páczai Tamás fotónaplója, amelynek címe: Vámbéry nyomában. Október 11-én Tudástál címmel rendezik meg a Tanárok Éjszakáját azoknak, akik a múzeumpedagógiai foglalkozások lehetőségei érdekelnek.
Mindennapjainkhoz hozzátartozik, hogy adunk-veszünk, beszerzünk, vételezünk, shoppingolunk. Az Alternatív Közgazdasági Gimnázium diákjaival közösen készített kiállítás – Eladó az egész világ címmel - a vásárlás különféle személyes aspektusait mutatja be a fiatalok szemszögéből. A fiatalok közül bizonyára sokan érdeklődnek a Szoc/Deko/Üveg című design tematikájú prezentáció iránt,a amely a hatvanas-hetvenes-nyolcvanas évek tárgykultúráját eleveníti fel.
A programok egy része ingyenesen látogatható.
Krúdy Gyula és a kulináris élvezetek (Barta László nyomán.)
Hajnali 3-4 óráig volt a pincében, amikor is hívei fölkísérték, s ekkor már fölült a konflisra. A kocsis, mint harminc éve minden hajnalban megkérdezte: Hova megyünk Gyula úr? S a válasz mindig ez volt: Haza, a kis kitérővel. Amely alatt azt kellett érteni, hogy a mostani Erzsébet tér környékén mindig talált magának egy-egy bolyongó szépséget, vagyis egy ordas nagy kurvát, akit felültetett a bakra, mondván, hogy kurva, úriember mellé nem ülhet a kocsiba. Hazavitte, befektette felesége mellé az ágyba, közéjük feküdt, s azok simogatták az írót, ameddig el nem aludtak. Akkor ő kimászott az ágyból és írni kezdett délelőtt tíz óráig, aminek végeztével az örömlány ruháit kirakta a folyosóra, mert hogy, kurva ne öltözzön fel úriember lakásában, aztán ő maga is lefeküdt.
Történt egyszer, mikor hajnali négykor barátai felkísérték a pincéből, a konflisos feltette a szokásos kérdést. Hova megyünk Gyula úr? Ám a válasz meglepő volt: Székesfehérvárra! Az öreg szolga zokszó nélkül megfordítatta a lovakat, és elindult a Gellért szálló irányába a Fehérvárra vezető úton. Krúdy két napig nem volt látható Budapesten. Harmadnapra ismét megjelent törzshelyén. Rajongói kérdésekkel ostromolták, hogy hol volt két napig. Nagyot szívott cigarettájába, s messze-messze nézve annak füstjébe, elmélázva így szólt: Most 25 éve 1901-ben a fehérvár melletti Mór kiskocsmájában a vendéglős remekbe sikerült birkagulyásából ettem és ihattam a borából is. Tegnap előtt hajnalban-annyi év után- a szél felém fújta a hajdan volt gulyásnak az illatát, így hát lementem és megnéztem, hogy van-e még belőle. Volt. Engem most megcsapott az állandóság szele. Minden vendéglős álma lehet, hogy 25 év múlva is emlegessék főztjét.
Barta László
Barta László gasztronómiai előadásainak irodalmi forrásjegyzéke:
Draveczky Balázs: Történetek terített asztalokról és környékükről
Draveczky Balázs: Újabb történetek terített asztalokról és környékükről
Váncsa István szakácskönyve
Magyar Elek: Az ínyesmester nagy szakácskönyve
Kövi Pál: Erdélyi lakoma
Csemer Géza: Cigányok főztje
Láng György: Klasszikus magyar konyha