A köles reneszánsza
A vendéglátásban, cukrászatban, pékségekben és még az italgyártásban is felhasználható köles népszerűsítését, eredményes újrahasznosítását tűzték ki célul a kölessel kapcsolatban jövő héten tartandó rendezvények szervezői.
A Köles reneszánsza címmel egész napos konferencia, tanácskozás, ismeretátadás, étel bemutató és kóstoló lesz október 25-én a Budapesti Gazdasági Főiskola (BGF) Kereskedelmi, Vendéglátó-ipari és Idegenforgalmi Karának Alkotmány utca 9-11. szám alatti épületében. Az egyetemi, főiskolai tanárok, kutatók előadásai mellett a kóstoláson 14 féle köleses étel szerepel, melyeket a 40 éves fennállását ünneplő Tanyacsárda szakácsmestere, Garaczi János készít. A kölestortát feltalálója, Zila László mestercukrász, a kenyereket Ollé Sándor pékmester, a köleses sört Szilágyi András produkálja. Október 26-án pedig a Millenárison szerveződő Magyar Vidék Napja rendezvény keretében, a Vidéki Mustra piacon a Falusi és Agroturizmus Országos Szövetsége (FATOSZ) köles recepteket tartalmazó prospektust osztogat, s a Válvölgye étterem tulajdonosa, Marton József mesterszakács által készített karcagi fordított köleskását meg is lehet kóstolni. Ugyancsak október 26-án a BGF tankonyhájában köles sütő-főző szemináriumot tartanak, elsősorban újságírók részére.
Minderről a kedden tartott sajtótájékoztatón értesülhettünk, melyen a társrendező BGF Kereskedelmi, Vendéglátó-ipari és Idegenforgalmi Karának vezetői, a FATOSZ elnöke és a köles termékek előállítói mellett részt vett a rendezvénysorozatot kezdeményező Ómagyar Kultúra Baráti Társaság (OMT) főtitkára is. Ez a civil szervezet – akárcsak a FATOSZ – szorosan kötődik a BGF-hez, mert Benda Kálmán professzor vezetésével itt jött létre 1986-ban. A szervezet megalakulására és a 100 éve született Benda Kálmánra emlékező táblát október 25-én, a konferencia végén avatják fel a kar épületének bejáratánál.
A sajtótájékoztatón rengeteg információ hangzott el az ókori és középkori Magyarország egyik legfontosabb gabonájának számító, majd a kukorica, burgonya, rizs és a kenyérgabonák megjelenésével visszaszoruló köles jótékony élettani tulajdonságairól. Ez az egyetlen olyan gabonafélénk, mely a teljes értékű fehérjék mellett 7 aminosavat is tartalmaz, lúgos kémhatású, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag. A konferencián pedig nem csak táplálkozási, de növénytermesztési, malomipari szempontból is foglalkoznak majd vele.
Szerző: Nagy Éva