VARSÁNYI PINCÉSZET
- | 1 | 12 | 14 | 1 | 28 | 40 |
össz. | Neve- zett |
Riportfilm a Varsányi Pincészetről |
|
Varsányi Pincészet Videó és Fotógaléria | |
Információk Verpelétről |
Elérhetőség: |
Varsányi Pincészet (Ker-Coop Borászati Kft.) 3351, Verpelét, Dózsa út 3/1. |
Tel.: 36-559-012, Borszaküzlet: 36-559-012/114. |
Fax: 36-494-037 |
E-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. |
Híreink 2020
„Majdnem lazulós” január a szőlőben és a pincében
Ahogy elérkezünk az új évbe, a szőlész és a borász élete egyszerűbbé válik. De azért a teljes tétlenség egyikőjüket se fenyegeti! A tennivalók csökkennek ugyan, de a szabadban és a pince mélyén is marad még néhány fontos művelet, melyek már az idei év és évjárat sikerét készítik elő.
Pont, pont, vesszőcske
Pihen a szőlő, folynak még a metszések, vagy esetleg már a végükhöz közelítenek. A haladás üteme nagyban függ az időjárástól – kedvezőtlen idő esetén nem túl kellemes és gyors elfoglaltságról beszélünk. A Varsányi Pincészet 90 hektárján egyébként sem két napig tart ez a művelet, hisz először előmetsző gép szedi le a szőlő kapaszkodó indáit, majd a formára alakítás következik. Ez utóbbi 25-30 ember összehangolt munkáját követeli meg.
Szintén a szabadban végezzük a vesszők aprítását, hogy a keletkező zúzalékot komposztként visszaadhassuk a földnek. A vesszőkből növendéknek valót is félreteszünk, amit a kiültetésig homokos-földes keverékkel teli ültetőládákba helyezünk.
A szaporítóanyag arra kell, ha a szőlő egy részét fiatalítani szeretnénk, pótolni a tőkehiányt, vagy az elöregedett, megbetegedett, kipusztult tőke helyén újat nevelni.
A vesszők jól kitelelnek a pincében, a januárban leszedett növendékek pedig őszre meggyökeresednek annyira, hogy ki lehet ültetni őket. De a szaporításnak van egyszerűbb módja is, mégpedig a vesszők bújtatása. Így is képesek ügyesen meggyökeresedni és önálló növénnyé fejlődni. A tél beállta előtt bizonyos fajták tőkéjét is betemetjük, hogy ne fázzanak meg a hidegben.
Borszelídítés
A pince légterének fertőtlenítése is ilyenkor esedékes; és a fehérborok, rozék derítésének, szűrésének és palackozásának is.
A vörösborok a hordók átmosása és kénezése után fahordókba kerülnek. Sok tennivaló nincs velük, pihennek, érlelődnek, finomodnak az elkövetkező egy évben.
Már látszik, hogy a 2019-es évjáratú Grand Supérieur tételek mély színűek, ígéretesek, de még nyersek – meg kell őket szelídíteni. Folyamatosan figyeljük a vörösek kén- és savtartalmát – a kénezés egyébként a gombák, baktériumok ellen véd és a pince mellett a hordókat is kezelésnek vetjük alá.
A nyers bort nagyjából fél év után érzékszervileg ellenőrizzük, majd havonta megnézzük, megszagoljuk; mi úgy mondjuk: minősítjük.
Arra is figyelünk, hogy egyetlen bor se töltsön a kelleténél több időt fahordóban, mert túlságosan sok „fa” illat- és ízjegy jelenne meg benne, ami rontja az élvezeti értékét. Nálunk elterjedt gyakorlat, hogy hat hónap érés után a borainkat kivesszük a fahordóból, de olyan tételeink is akadnak, amelyek 12-14 hónapnyi időt kapnak (igaz, a Varsányi Pincészet gyakorlatában ez a legtöbb idő, amit nálunk a bor hordóban tölthet) a dongák ölelésében.
Az új hordóknál különösen figyelmesen kell eljárnunk, mert a bennük lévő borok hamarabb felveszik ezeket a jegyeket, mint a másod- és harmadtöltésű hordók esetében. Az is fontos, hogy a bor ne kapjon levegőt, a hordó tele legyen, mert a légrés nem kívánt folyamatot, ecetesedést tud elindítani. Elég a bornak annyi oxigén, ami a fán keresztül behatol – kivételt ez alól talán csak a szamorodni jelent. A fán keresztül egyébként párolog is a bor, a mennyisége csökken, ezért időnként újra kell tölteni – természetesen borral.
A VARSÁNYI CSALÁD
A mi családunkat egymás szeretetén kívül a szakma, a borászat szeretete is összeköti.
Azt mondják, ha az ember szereti a munkáját, akkor a gyermekei is jó eséllyel követik hivatásában. Mert az ember, aki szereti a munkáját, rajongva mesél róla. Leülni a tűz mellé egy családi kiránduláson, és mesélni kezd mindarról a szépről, amit a borászat ad. Ez pedig sok gyermek fantáziáját beindítja. Így száll aztán át generációról generációra a tudás, miközben a fiatalabbak új lendületet visznek a munkába és magába a borba is. Talán emiatt mutat egy Varsányi palack ugyanolyan jól egy aranylakodalmi asztalon, fiatalok romantikus estéjének kellékeként, vagy kerül elő egy baráti társaság beszélgetése közben.
GENERÁCIÓKON ÁT
Azt mondják, ha az ember szereti a munkáját, akkor a gyermekei is jó eséllyel követik hivatásában. Mert az ember, aki szereti a munkáját, rajongva mesél róla. Leülni a tűz mellé egy családi kiránduláson, és mesélni kezd mindarról a szépről, amit a borászat ad. Ez pedig sok gyermek fantáziáját beindítja. Így száll aztán át generációról generációra a tudás, miközben a fiatalabbak új lendületet visznek a munkába és magába a borba is. Talán emiatt mutat egy Varsányi palack ugyanolyan jól egy aranylakodalmi asztalon, fiatalok romantikus estéjének kellékeként, vagy kerül elő egy baráti társaság beszélgetése közben.
TRADÍCIÓ ÉS INNOVÁCIÓ
A Varsányi családot és így a pincészetet is a tradíciók tisztelete, valamint a folyamatos fejlődni, újítani vágyás jellemzi. Ennek köszönhetően a több évtized alatt felhalmozott tapasztalat és az új lehetőségek harmonikus elegye kerül minden palackba.
VARSÁNYI PINCÉSZET, VERPELÉT
Dőljön kényelmesen hátra a székében, fogjon egy pohár bort, hunyja be a szemét, és képzeljen maga elé egy helyet, ahol kicsit melegebben süt a nap, mint másutt. Ahol a szellő olyan finoman simogatja a bőrét, mint a legfinomabb selyem. Ahol olyan friss a levegő, hogy minden lélegzetvétel után mosolyogni támad kedve. És a föld... a föld olyan puha, mint egy tollpárna. Ez a hely nem egy messzi országban van, nem Toszkánában, hanem itt, a mi csodálatos hazánkban, Magyarországon.
Újabb aranyérmet szereztünk!
A Syngenta által rendezett borversenyen arany érmet nyertünk az egyik kedvenc rosé borunkkal, a Menoire Rosé-val.
Szerintünk is nagyon jó, és mindenképpen érdemes megkóstolni.
A saját borszaküzletünk mellett elérhető az alábbi
Runningwine - a fapados borbolt .-ban is Budapesten a Hegyalja 48. szám alatt!
Cégtörténet
A Varsányi Lajos 3. generációs szőlőtermelőként 1990-ben alapította meg a Varsányi Pincészetet a jelenlegi telephelyen, Verpeléten. Az elindulást követően egyik célként a Debrői Hárslevelű megújítását tűzte ki. Ennek a keretein belül került a későbbiekben eltelepítve egy közel 2 hektáros törzsültetvény, melynek célja az volt, hogy kiválasszuk azt a Hárslevelű változatot amelyik, – mint Hungarikum – a Magyar körülmények között a legjobb minőséget adja. A fő kitűzések közé nem csak a Debrői Hárslevelű megújítása tartozott, hanem ezzel kapcsolatban egy olyan korszerű üzem létrehozása is, mely ötvözni tudja az Egri Borvidék tradícióit a korszerű technológiával. A korszerű technológiának és gondolkodásnak köszönhetően a 90’ évek végén elkezdtünk Rosé borokat készíteni mely akkor még új dolognak számított Magyarországon. Kezdetekben ezzel a két borral értük el sikereinket, melyek ismerté tettek minket az Egri Borvidéken és a borvidéken kívül is. Boraink sikeresen szerepeltek a Miklós napi rosé borversenyen és a Cannes-i rosé „Olimpián” is. Fontosnak tartjuk és mottónk is, hogy csak jó szőlőből, jó alapanyagból lehet kiváló borokat készíteni. A Varsányi Család jelenleg 75 hektár saját területtel rendelkezik, és a jövőben szeretnénk még további telepítéseket végrehajtani. Területeink Aldebrőtől Egerszalókig megtalálhatóak a legjobb dűlőkben (Ácsok, Cinege, Szent János völgy, Kerékkötő, Öreghegy, Hosszú, Királyi, Veres, Varjas).
A 2000-es évek közepén a Varsányi Család fiatalabb tagjai is bekapcsolódtak a munkába, így most már ténylegesen, mint családi vállalkozás működik a Pincészet. A főbb munkaterületeken – pénzügy, borászat, kereskedelem, logisztika a család irányítása alatt működik. Judit a pénzügyi és számviteli vezetőként képviseli a higgadtságot, a racionalitást a családban. Kati a frissen végzett borász, hozta az új lendületet, az új ötleteket a borászatba, Gabriella koordinálja és szervezi a kiszállításokat. Varsányi Lajos mint ügyvezető szemléli és segíti mindannyiunk munkáját, adja át folyamatosan a kereskedelmi és társadalmi kapcsolatait.
Két termékkategóriában forgalmazzuk a borainkat. A Family selection borcsaládunk, mely különös odafigyeléssel, alacsony terheléssel termelt szőlőből készül, mára már elengedhetetlen részét képzi a HORECA szektornak. A sorozatban megtalálhatóak a friss gyümülcsös reduktív fehérborok, mint a Sauvignon Blanc, az Ottonel vagy Sárga muskotály, az Új Borvidéki brand termék az Egri Csillag, mely a Pincészet legjobb borainak a házasításából készül csakúgy mint a 2009.-es évjáratú félédes Debrői Hárslevelű. Ebben a termékkategóriában különös figyelmet fordítunk a roséra is. Minden évben legalább 3 féle rosét hozunk ki forgalomba. November elején jelenünk meg a piacon a Pinot Noir roséval mely a karakterességével hívja fel magára a figyelmet, és a Menoire roséval mely inkább a kedvességével, majd március végén-április elején a cuvée rosénkkal, mely az abban az évben a legjobb 2 rosé házasításából készül. Természetesen mint az Egri Borvidéken működő borászat, nem maradhat ki a sorozatból a méltán híres Egri Bikavér, mely minden esetben Kékfrankos alapra épül és legalább 5 féle borból házasítjuk. Valljuk, hogy minél több borból készítjük annál színesebb lesz, annál jobban be tudjuk azon keresztül mutatni a Borvidéket.
Termékeink mára közvetlen vagy közvetett beszállítással a Magyarországi üzletek mindegyikében megtalálhatóak. Különösen büszkék vagyunk Debrői Hárslevelű borra, mely bort már minden üzletlánc mint saját márkás termék is tartja.
Borkészítés
Fehér és rosé borainkat fajélesztős beoltással reduktív eljárás mellett készítjük el. Elsődleges célként a szőlőben lévő íz és illat aromák megtartására törekszünk.
Vörösborainkat tartályban erjesztjük, majd a Verpeléti és a Egerszóláti Huszártanyán lévő érlelő pincében 225 literes barrique és 500 literes valamint 40 és 60 hl-es tölgyfahordóban érleljük. Palackozás után a vörösboraink 3-4 hónapos palackos érlelés után kerülnek forgalomba folyamatosan.
Szőlészet
A Varsányi Pincészet 75 hektár saját területtel rendelkezik. Szőlőterületeink nagy része Verpeléten található. Legnagyobb egybefüggő területünk 20 hektár mely a Szent – János völgyben található. A kiváló adottságokkal rendelkező területre Olaszrizlinget, Sárga Muskotály-t, Ottonel Muskotály-t Pinot Noir és Menoire szőlőket telepítettünk.A Dél-Nyugati fekvésű Öreghegyen 10 hektár kékszőlőt telepítettünk el (Kékfrankos, Cabernet Sauvignon, Blauburger, Pinot Noir, Merlot). A 2012-ben megvásárolt ugyancsak Dél-Nyugati fekvésű Cinege dűlőben 8 hektár Kékfrankos, Cabernet Franc és Cabernet Sauvignon van, és 6,5 hektár Kékfrankos-t tervezünk 2014.-ben telepíteni még. A homokosabb talajú Ácsok dűlőben 3 hektár egybefüggő Olaszrizling és 2 hektár Kékfrankos található.
Ültetvényeinket saját gépparkunkkal műveljük, a fém tám rendszerrel ellátott ültetvényeket géppel szüreteljük. Ültetvényeinken 4800 – 5000 tőke/hektár dolgozunk terméskorlátozás mellett. Fehér szőlőinket 7-8 t/hektár kékszőlőinket 5-7 t/hektár terhelés mellett szüreteljük.
Borkóstolás
Borbemutatóinkat Verpeléten a 2010.-ben átadott Tradíció és Jövő borháza elnevezésű bemutató termünkben tartjuk. A program minden esetben egy pince bejárással kezdődik, mely során bemutatjuk a folyamatot a feldolgozástól a palackozásig. A 80 fő befogadó képességgel rendelkező bemutató helységben lévő, hordófenékből készült asztalok méltó színhelye egy kis vagy nagycsoportos bemutatónak. A bemutató előzetes bejelentkezéshez kötött – melyhez igény eseté hideg vagy meleg ételt is tudunk biztosítani. A kóstolás során 5 vagy 7 borunkat mutatjuk be, melyekből leginkább bemutatható Verpelét, az Egri Borvidék Debrői Körzete.
VARSÁNYI PINCÉSZET, VERPELÉT
A jó bor titka a jó szőlő. A jó szőlőé pedig a csodálatos környezet.
Dőljön kényelmesen hátra a székében, fogjon egy pohár bort, hunyja be a szemét, és képzeljen maga elé egy helyet, ahol kicsit melegebben süt a nap, mint másutt. Ahol a szellő olyan finoman simogatja a bőrét, mint a legfinomabb selyem. Ahol olyan friss a levegő, hogy minden lélegzetvétel után mosolyogni támad kedve. És a föld... a föld olyan puha, mint egy tollpárna. Ez a hely nem egy messzi országban van, nem Toszkánában, hanem itt, a mi csodálatos hazánkban, Magyarországon.
MI VERPELÉTIEK
Mi olyan szerencsések vagyunk, hogy ebben a fantasztikus környezetben szüretelhetjük minden évben a szőlőnket. Verpelét nem Róma, nem is Párizs, de legalább egyszer mindenkinek látnia kell. Bár, aki belekóstol, az nem tud betelni vele. Ezt az érzést szeretnénk visszaadni minden palack borunkban, hogy azt a kellemes hangulatot, amit Verpelét ad, ne csak mi Verpelétiek érezzük nap mint nap.
SZENT JÁNOS VÖLGY KINCSE
Családunk 75 hektár területen gazdálkodik, melyek közül kiemelkedik az egyedülálló adottságokkal rendelkező Szent-János völgy. Ez a csodás vidék biztosít mindent, amire az Olaszrizlingnek, Sárga Muskotálynak, Ottonel Muskotálynak és a Menoire szőlőknek szüksége van.