Milyen a pálinka, ha blendelik?
Ivott már valaha pálinka cuvée-t? Bizonyára igen, csak éppen nem tud róla. A pálinkák legtöbbje – kivéve az eredetvédetteket, amelyek csak a régióban termett speciális fajtából erjeszthetők – sokféle pálinka házasítása után kerülnek az üzletekbe.
Szerző: Elek Lenke
Mert nemcsak a whiskyt blendelik, azaz keverik, hanem a gyümölcsből erjesztett szeszeket is.
Do it yourself pálinkának is nevezhetnénk azokat az egyedi keverékeket, amellyel a Rézangyal brand egyik tulajdonosa, Maros Róbert lepte meg a minap a szakújságírókat budafoki telepükön.
Aki a pálinkához ért, annak a gyümölcshöz is értenie kell, hiszen az alapanyagtól függ sok minden. Talán az sem közismert, hogy a Magyarországon megtermő több mint száz (!) különféle fajtájú szilvából például 20-ból készül pálinka, és azon belül is 5-6 viszi a prímet, ezek lesznek aztán a leggyakoribb összetevők. A besztercei, a penyigei, a békési és még sok más, magvaváló vagy magjához ragaszkodó fajta mind-mind más zamatú – ezek arányát és alkoholfokát tetszés szerint lehet keverni, majd tisztított vízzel szelídíteni.
Az érdekes szakmai rendezvényen az is megerősítést nyert, hogy pálinka nem a rothadt, hulló, hibás vagy éretlen gyümölcsből készül, hanem az azonnali fogyasztásra való, érett, hibátlan szemekből. Ezek adják az igazi, a fajtára jellemző illatot, zamatot. A pálinkafőzés művészet – vallják e szakma művelői, miközben nem becsülik le az otthon vagy bérfőzdében készülő házi pálinkák mennyiségbeli jelentőségét sem. De az igazi hungaricumok és minőségi italok a profi főzdékből kerülnek ki.