Magyar bort minden fürdővárosba
A turisták csak két százaléka jár bortúrákra. Ennek növelésében segíthetnek azok a fürdővárosok, amelyek egy-egy fontosabb borrégió közelében működnek. A fürdők támogatása már csak azért is ráfér borászokra, mert nagyobb forrásaink köré már nagyon jól kiépült az a szállodai infrastruktúra, amelyekhez hasonlókkal nem igazán rendelkeznek a borrégiók - nyilatkozta Vancsura Miklós, a Magyar bort minden fürdővárosba! elnvezésű kampány első helyszínének, a sárvári fürdőnek az igazgatója.
Vancsura Miklós szerint kezd divatba jönni Magyarországon a borturizmus: egyre több és igényesebb a vendég. Megjelentek a minőségi szolgáltatók, a további fejlődéshez azonban nagy szükség lenne a közös fellépésre, akár más turisztikai szegmensekkel. Mint mondta, hivatalos statisztika híján nehéz megbecsülni pontosan, hogy mekkora a borturizmus nagysága Magyarországon. Egyes felmérések alapján azonban következtetni lehet ennek nagyságára, a teljes belföldi turizmusnak néhány százalékát teheti ki. Ez a meglehetősen alacsony szám növelhető lenne, ha a híres fürdővárosainkban is „reklámoznának” egy-egy borrégiót vagy pincészetet.
A sárvári termálfürdő büszkélkedhet elsőként ilyen „saját“ borral. Idén egy cserszegtomaji borász partnerük ebben. A fürdő borának idén egy Pogányvár-i Caberné Savignont választottak, amely igen kelendő a hazai borpiacon, mondta Bezerics Csaba, a Bezerics-Németh borház főborásza, aki idén elnyerte a sárvári „a fürdő bora“ – hivatalos beszállítójának címét. Pogányvár egy régi történelmi zalai borászati terület, ahol hagyományos módon kézműves borokat készítettek. A mostani bor is ilyen módom készült, fürtválogatással modern eszközökben hagyományos technológiát használva. A pincészet híres a Bakonyi Károly által nemesített Cserszegi Fűszeres fajtáról is, amely lassan hungarikummá válik.- nyilatkozta Bezerics Csaba.