A spárga

A spárga - 5.0 out of 5 based on 3 votes
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Olvasóink értékelése: 5 / 5

Csillag aktívCsillag aktívCsillag aktívCsillag aktívCsillag aktív
 
Pin It

A spárga

A spárga

Egy találós kérdéssel kezdeném. Íngyötrő tornagyakorlat, kötöző anyag, amely különösen hasznos csomagfeladásnál és egészséges, finom táplálék. Mi lehet a közös bennük? Nos elárulom nem a tigrisbukfenc, nem is a madzag amiről beszélünk, hanem a spárga. Sokan úgy vélik, hogy a világot a szerelem mozgatja, a művészet édesíti meg -és azok az ételek teszik kellemessé, amelyeket öröm látni és élvezet elfogyasztani. A spárga szinte egyedülálló abban a tekintetben, hogy egy tökéletes táplálék minden jó tulajdonságával rendelkezik és a fáraók kora óta királyok és közemberek kedvence egyaránt.
 
 
 
 
A spárga -latin nevén Asparagus Officinális- egyike a legértékesebb zöldségféléinknek. Étkezésre a földalatti megvastagodott csíraszerű hajtásait használjuk, innen eredhet egy kevésbé ismert magyar neve, a csirág is. Népiesen nyúlárnyéknak is hívják a kihajtott zöld lombozata alatt megbúvó vadnyulak miatt. Hozzánk a mediterrán kertkultúrából került át. Az Ázsiából elterjedt és mára a világon mindenütt termesztett növényt spárgafű néven 1525-ben írták le először. Sokan nem ismerik élettani előnyeit, pedig az ősi kínaiak köhögés elleni szerként, az egyiptomiak májbetegségekre, a görögök veseműködést serkentő hatása miatt fogyasztották.
Lippai János 1666-ban a "Posoni kert" című művében írja: A spárga kiűzi a vizeletet, gyökerét a fájós fogra teszik, borban kifőzve gyökerét csökkenti a vesekövet, és a méhek nem csípik azt, aki megtört szárított spárgával kevert olajjal keni magát. Az irodalomban afrodiziákumnak tartják már csak alakjánál fogva is. A néphit szerint aki sok spárgát fogyaszt annak sok a szeretője. Állítólag szexuális serkentő hatásairól olvashatunk- a szeretkezés titkairól szóló indiai művekben.14. Lajos, a Napkirály sem véletlenül adományozott nemesi címet és birtokot kertészének Qivntinie-nek, aki képes volt egész évben folyamatosan ellátni spárgával a királyt.A spárganövény emészthető rosttartalma, ásványianyag (kalcium, kálium, cink, foszfor, vas, fluor, szilicium, molibdén és egyéb nyomelemek, valamint vitamintartalma jelentős. Többek között, E, B1, B2, B6, C, A, K vitamin, niacin, folsav és pantoténsav található benne. Jótékony hatású a hasnyálmirigyre, prosztatára, szívre, májra, lépre, tüdőre sőt vértisztító és pattanásos bőrre is előnyös. Erősíti a nyálkahártyát, fiatalítja a sejteket (bőrt, hajat, kötőszöveteket) fokozza a libidót, aktivizálja a boldogsághormont, fokozza a vérképzést, erősíti az immunrendszert, javítja a látást, megelőzi a különböző gyulladásokat és a bélrenyheséget. Enyhe hashajtónak is ajánlják, továbbá reumatikus fájdalmakban vagy köszvényben szenvedők - részére tanácsos étrendbe állítani. Ennyi gyógyhatás hallatán érdemes éjjel-nappal spárgát enni, ami nem is butaság hiszen nagyon finom ételeket lehet belőle készíteni.
A spárga az első igazi tavaszi szabadföldi zöldség. Legfőbb értéke a zsenge hajtása, amelyet sípnak neveznek. Ez kétféle lehet: a bakhát alatt termesztett növények sípjai fehérek, legfeljebb a hegyük lilás a sík felületen termesztett fajták sípjai zöldek. A jó fehér spárgát kilehet szúrni a piacon. Ne legyen túl vékony, mert akkor túl nagy a veszteség a tisztításnál, és ne legyen túl vastag mert akkor lyukas lehet belül. Az a friss amelyik hófehér. A vágásnál látni mennyire száradt be, azaz mikor szedték a spárgát. Egyenes legyen és zárt fejű. Főzni 10-12 percig kell sóval és egy csipetnyi cukorral. Hidegen sonkával, lazaccal, melegen levesnek, tejszínes főzeléknek, hollandi mártással, vagy ahogy én fogom most, bechamel mártással lehet készíteni. Az elkészítési módoknak egyébként csak a fantázia szab határt.
A borok a spárga ízhatását és gasztronómiai élvezeti értéket, valamint emészthetőséget növelik. Általában fehér borral fogyasszuk, mégpedig közepes savtartalmú, száraz enyhén fűszeres illatú, fiatal évjáratú, reduktív borokkal. Kiváló olyan Magyar diszkréten Fűszeres illatos borokkal amilyen a Cserszegi Fűszeres, a Királyleányka, a Szürkebarát, de Sauvignon Blanc, Chardonnay, Rajnai rizlinggel is párosíthatjuk. A magyaros, fűszerpaprikával készült spárga ételekhez, így a pörkölthöz kiváló a fűszeres kadarka és a kékfrankos. És itt szeretném megjegyezni, hogy a környékünkön is komoly hagyománya van a spárgatermesztésnek, Ásotthalmon és Öttömös környékén, ahol spárgafesztivált is tartanak a szezon zárásaként. Most pedig Bechameles spárgát fogok készíteni Azt nem ígérhetem, hogy az Algyői Halászcsárda étlapján különleges spárgaételekkel lehet találkozni, azonban továbbra is várjuk önöket a tiszai halételek széles választékával. Köszönöm megtisztelő érdeklődésüket.

Barta László

Barta László gasztronómiai előadásainak irodalmi forrásjegyzéke:

Draveczky Balázs: Történetek terített asztalokról és környékükről
Draveczky Balázs: Újabb történetek terített asztalokról és környékükről
Váncsa István szakácskönyve
Magyar Elek: Az ínyesmester nagy szakácskönyve
Kövi Pál: Erdélyi lakoma
Csemer Géza: Cigányok főztje
Láng György: Klasszikus magyar konyha

 
Egy kis ízelítő:
 

Spárga receptek

 

Hogyan készítsük elő a spárgát?

A spárgát szálanként vékonyan meghámozzuk, azaz lehántjuk róla az 1-2 mm vastag külső, kemény, csontszerű burkot. Fontos, hogy ne csak a vékony hártyát távolítsuk el, mert az így tisztított spárga főzés után keserű lesz. A hámozást mindig a spárga fás (vastagabb) végétől kezdjük, és a spárga fejénél fejezzük be, meghagyva egy 2-3 centiméteres hántolatlan darabot. A túl hosszú szálak alsó végződését ne felejtsük el levágni, mert ez megfelelő hámozás után is keserű marad.
A megtisztított spárgát többször váltott, bő vízben megmossuk, és a szárak vastagsága szerint szétválogatjuk. A vékonyabbakból inkább levest érdemes készíteni, a vastagabbakból, az ún. szólóspárgákból - amelyek rendszerint a legjobb ízűek is - cérnával kisebb kötegeket kötünk, így főzéskor nem roncsolódnak. Az így előkészített spárgát bő, gyengén sózott és enyhén cukrozott, forrásban lévő vízben tesszük fel főni. Vigyázzunk, hogy a víz ne forrjon túl erősen, mert az nem tesz jót a spárgának! A főzés ideje maximum 15 perc legyen, mert a túl puha spárga könnyen összeesik.

Spárga magyar módra

Hozzávalók: 50 dkg spárga, 1 dl tejföl, 25 dkg vaj, 25 gr zsemlemorzsa, 4 gr piros paprika.
Fél kg spárgát megtisztítunk, és sós-cukros vízben megfőzünk. Leszűrjük és a tűzálló tálat kivajazzuk. Az 1 dl tejfölben elkevert, 25 dkg vajban megpirított zsemlemorzsa felét a tál aljára helyezzük, erre rakjuk a megfőtt spárgát, a tetejére pedig a zsemlemorzsa másik felét helyezzük. Piros paprikával megszórjuk és a sütőben 15-20 percig sütjük.

Spárga amerikai módra

Hozzávalók: 50 dkg spárga, 25 dkg vaj, 4 tojás, 1 narancs leve, 2 kanál dió-nugátkrém.
A 20 dkg vajat a tojás sárgákkal, a nugát krémmel a narancslével vízgőzön habosra keverjük. A tűzről levéve belekeverjük a keményre vert tojáshabot és az egészet a főtt spárgára öntjük. A maradék vajat megforrósítva ráöntjük és forrón tálaljuk.

Spárga tejfölös mártással

Hozzávalók: 1 kg spárga, 3 dkg vaj, 5 dl tejföl, 4 tojássárgája, 1 citrom, 1 kávéskanál liszt, só
A megtisztított szólóspárgát sós-cukros vízben megfőzzük, leszűrjük, és tűzálló tálba rakjuk. A tejfölbe belekeverjük a tojás sárgáját, a citrom levét, a vajat, a lisztet, és egy csésze spárgalevet. Tűzön mártás sűrűségűre főzzük, és a spárgára öntjük.

Spárga leves

Hozzávalók: 30 dkg sertés csont, 50 dkg spárga, 10 dkg sárgarépa, 5 dkg petrezselyemgyökér, 1 dkg cukor, 6 dkg vaj, 6 dkg liszt, 1 dl tej, 2 dkg só, 1 dl tejszín, 1 tojás sárgája, 1 db zsemle.
A csontot, a zöldséget 1,5 l sós vízben 2 óra hosszat főzzük, és cukorral ízesítjük. 4 dkg vajból és 6 dkg lisztből világos rántást készítünk, kevés hideg vízzel és tejjel felöntjük, a levesbe keverjük, és 10 percig forraljuk, majd szitán áttörjük. Tálalás előtt a tejszínt a tojás sárgájával habverővel elkeverjük és a nem forró levesbe öntjük. A kockára vágott zsemlét 2 dkg vajban megpirítjuk és tálaláskor a levesbe tesszük.

Paradicsomos spárga

Hozzávalók: 25 dkg spárga, 25 dkg paradicsom, 1 nagyobb gomba, 1 mokkáskanál só, 1 kávéskanál majoránna, 1 mokkáskanál őrölt fehérbors, 1 mokkáskanál 5%-os ecet, 1 evőkanál olívaolaj vagy egyéb olaj, 1 kávéskanál cukor.
Meghámozzuk a paradicsomot és a gombát, felszeleteljük, majd az olajban kb. 45 percig sütjük. Hozzáadjuk a majoránnát, a borsot, az ecetet, a cukrot, és egy kevés sóval ízesítjük. Összekeverjük a spárgaszeletekkel, és takaréklángon kb. fél órán át pároljuk. Ha kihűlt, pár órát a hűtőben tároljuk, fogyasztás előtt felmelegítjük és forrón tálaljuk.

Rakott spárga

Hozzávalók: 1 kg spárga, só, kockacukor.
20 dkg sovány főtt sonka, 2 evőkanál vaj, 2 evőkanál liszt, 1,2 dl tej, fél teáskanál só, 1-1 késhegynyi bors és csípős paprika, 10 dkg reszelt ementáli sajt, 2 tojássárgája.

A tisztított spárgát a szokásos módon (lásd fenn) főzzük meg. A sonkát vágjuk fel vékony csíkokra. Egy felfújtformát kenjünk ki egy evőkanál vajjal, a sütőt melegítsük elő 200 °C-ra.
A főtt spárgát csepegtessük le, szedjük le róla a cérnát, és fektessük bele a kivajazott tálba. Szórjuk közé a sonkát is.
A megmaradt vajat melegítsük meg, szórjuk rá a lisztet, és állandóan kevergetve pirítsuk aranybarnára. Öntsük fel 1,5 dl spárgafőzőlével és a tejjel. Fűszerezzük ételízesítővel és pirospaprikával. Kevergetve főzzük 5 percig, majd adjuk hozzá a reszelt sajtot. A mártást vegyük le a tűzről, hűtsük ki kissé és adjuk hozzá a tojássárgákat, keverjük simára, majd vonjuk be vele a spárgát. Süssük előmelegített sütőben 20 percig. Jól illik hozzá a hagymás paradicsomsaláta.

(Forrás: Soros Egészségterv hírlevél)

Citromos spárga

Hozzávalók:1 kg spárga, 10 dkg olvasztott vaj, 1 fél citrom leve, só, csipetnyi cukor.

A megtisztított spárgát enyhén cukros vízben megfőzzük, leszűrjük, forró tálra tesszük, és a megforrósíott vajjal, amelybe citromlevet meg egy csipet sót rakunk, leöntjük.

Bundázott spárga

Hozzávalók: 60 dkg spárga, 1tojás, 5 dkg liszt, sör, ízlés szerint só, 3 kocka cukor, a sütéshez bőven olaj.

A megtisztított hüvelyknyi darabokra vágott spárgát sós-cukros vízben megfőzzük és lecsurgatjuk. A lisztetet a tojást és annyi sört keverünk össze, hogy sűrű palacsintatészta legyen. Ebbe a sörtésztába mártogatjuk a spárgát, lehet több spárgát összefogva, együtt megmártani. Bő forró olajban ropogós pirosra sütjük
Szalvétával bélelt tálba szedjük, hogy a feleleges zsiradékot eltávolíthassuk.

Spárga sonkával

Hozzávalók: 1 kg spárga, 25 dkg sonka, 2 evőkanál olaj, 5dkg vaj, 1 evőkanál liszt, 1 tojássárgája, 1 dl tejföl, 5 dkg reszelt sajt, só, evőkanálnyi cukor.

A megtisztított hüvevelyknyi darabokra vágott spárgát sós-cukros vízben megfőzzük és leszűrjük. A vékonyra szelt sonkát olajban kisütjük és a felével kibélelünk egy tűzálló tálat. Belefektetjük a megfőtt spárgát, és a következő mártással öntjük le: a vajból meg a lisztből világos rántást készítünk, a spárgalével felengedjük, és tejföllel gazdagítjuk. Végezetül az egészet befedjük a sonka másik felével, sajttal meghintjük, és a sütőben megpirítjuk a tetejét.

Spárga sertéskarajjal

Hozzávalók: 8 szelet sertéskaraj, 1/2 kg spárga, 1 egész tojás, 10 dkg vaj, 3 evőkanál olaj, ízlés szerint só, evőkanálnyi cukor.

A megtisztított egészben hagyott spárgát sós-cukros vízben megfőzzük, és leszűrjük. Közben a húst kicsontozzuk, kiverjük, megsózzuk és az olajban ropogós pirosra sütjük. Előre melegített, kerek tálra csillag alakban fektetjük a húst, közüket spárgakötegekkel választjuk el úgy, hogy a spárga fejek a tál széle felé nézzenek. A csillag közepére a visszamaradt olajban megsütött tükörtojást fektetünk, és az egészet a megforrósított vajjal megöntözzük. Rizzsel vagy burgonyapürével körítjük.

Lazacderék zöldspárgával

Hozzávalók 5 személyre:

70 dkg lazacfilé, 1 dkg hal fűszerkeverék, só, olaj, bazsalikom, 5 dkg vaj, 30 dkg burgonya, 20 dkg sárgarépa, 15 dkg zölspárga, kis csokor kapor, 5 dkg citrom, 10 dkg liszt, 5 adag rozébor mártás

A friss lazacot megtisztítjuk, filézzük, bőrét eltávolítjuk, és szép nagy szeletekre vágjuk. A lazacfiléket sóval hal fűszerkeverékkel, bazsalikommal, kaporral fűszerezzük, meglocsoljuk kevés olajjal és hűtőben érleljük. A halcsontokból alaplét készítünk, leszürjük, rozébort aduk hozzá, majd ebben készre főzzük a halszeleteket. Ha elkészült kiszedjük a halszeleteket. Elkészítjük a rozé mártást és finom szűrőn átszűrjük. Vajas burgonyával, korongra vágott sárgarépával és zöldspárgával tálaljuk, kevés mártással körül öntjük.

Rozé mártás

Világos vajas rántást felengedjük az átszűrt rozéboros halalaplével. Ízesitjük, kiforraljuk, tejszint adunk hozzá, tetejére olvasztott vajat teszünk.
 
Pin It
©2024 Kontraszt Web és Videó Stúdió Szeged. All Rights Reserved.

Keresés