Szüreti Fesztivál és Kakaspörkölt-főző Verseny 2014 Pusztamérges
Időpont: 2014 szeptember 19 - 20.
Pusztamérges ezzel a rendezvénnyel tiszteleg az Alföldi-homoki bor őskultúrája előtt. Családi,- szórakoztató,- borkóstoló- és ifjúsági koncert programokkal várják a vendégeket a XIX. Szüreti Fesztiválon és Kakaspörkölt-főző versenyen.
Evett-e már tőkéről csipegetve szőlőt úgy, hogy a homok sütötte a talpát? Vissza tud-e emlékezni arra a hangra, amit egy alma hallat a harapás pillanatában? Ilyen és ehhez hasonló, az érzékszerveinkre is ható kérdésekre kaphat választ, ha elfogadja invitálásomat és meggyőződik a leírtak valódiságáról! Csak itt helyben tapasztalhatja meg, hogy van Magyarországnak egy „szigete”, amit a Gyümölcs, a zöldség, a szőlő, a bor és a sok-sok virág kapcsán az „ÍZEK – ZAMATOK és SZÍNEK SZIGETÉNEK NEVEZNEK!
Programjainkkal és vendégszeretetünkkel várjuk Önt és családját, barátait, szeretteit, - hiszen ami jó, azt az ember szívesen megosztja szeretteivel!
Minden év szeptember harmadik hétvégéjén kerül megrendezésre Pusztamérgesen a Szüreti Fesztivál a bor ősi kultúrája előtt tisztelegve. A Kakaspörkölt - főző Versenybe többnyire az itt élő – egész évben a falusi vendégfogadásba bekapcsolódó – vendégfogadók vesznek részt, de már vannak visszatérő versenyzőink is- más településekről- szép számmal! A vendégfogadók saját udvarukon főzik meg bográcsban a pörköltkülönlegességet és csodásan megterített asztallal, várják a vendégeket. A házigazda ízletes homoki borával ,a háziasszony pedig frissen kisült borkorcsolyával kínálja a megérkező embereket. A külsős nevezők pedig a főtéren felállított bográcsokban készítik el az ételeket saját nyersanyagaikat felhasználva, családjuknak, baráti társaságuknak. A felkért szak - és sztár zsűri / mesterszakács, turizmusban jártas egyéniség, valamint közismert sztárvendég alkotja a zsűri összetételét / bírálják az eléjük kerülő ételeket.
A vendégek lovas fogaton ülve, vagy gyalogos sétával bejárhatják a falu virágos belterületi utcáit, illetve a külterületen lévő 100 ha -os természetvédelmi terület egy részét .A nyitott pincénél megállhatnak borkóstolóra . A kíváncsiskodók betekinthetnek a hagyományos szüreti munkálatok és szőlő feldolgozás fortélyaiba, megkóstolhatják a frissen préselt mustot. A főtéren népművészeti árusok, kézművesek kínálják portékáikat, míg családi vetélkedők, játszóházak és szórakoztató műsorok csalogatják közelebb a vendégeket a főtéri színpadhoz.
Hajnalig tartó programok között válogathatnak a hozzánk érkezők. A falusi turizmusba bekapcsolódó vendégfogadók kellemes környezetben várják pihenni vágyó vendégeiket.
A fesztivál napja Szeptember harmadik szombatja. Előző nap, a helyi borospince kínál programlehetőséget. A rendezvény két napos program, a hozzánk messziről érkező
vendégeinket nem hagyjuk unatkozni nálunk! Jöjjön el hozzánk Pusztamérgesre! Lássa hagyományainkat, ünnepeljen és koccintson velünk egy pohár mérgesi borral a szőlőlugas hűvösében!
Forrás: Pusztamérges honlapja
Az ősz, többek között a szüret ideje. Dalok, mesék, népszokások, babonák színes szövevénye övezi a magyar szőlőt, a magyar bort. A tizenhatodik és tizenhetedik században igazi sátoros ünnepnek számított a szüret, melyre még a hadviselő vitézek is hazasiettek. Ezekben az időkben még a bíróságok is felfüggesztették a működésüket. A szüretelés kezdete a régi tapasztalatok szerint Terézia, Orsolya vagy Simon, Júdás napjához volt kötve, vagyis a magyar szőlővidékek többségében legkorábban október második felében kezdődött a szüret.
Minden év szeptember harmadik hétvégéjén kerül megrendezésre Pusztamérgesen a Szüreti Fesztivál a bor ősi kultúrája előtt tisztelegve. Családi-, szórakoztató-, borkóstoló- és ifjúsági koncertprogramokkal várják a vendégeket. A fesztivál első napján a boré a főszerep: a termelők borversenyen, a vendégek borkóstolón mérhetik össze borkészítési illetve borfogyasztási szokásaikat. Szombaton pedig alágyújtanak a bográcsoknak és lábasoknak, hogy harangszóra paprikás, csípős, nokedlis, tejfölös és más módon ízesített és körített pörköltek kerüljenek az asztalokra. A kakaspörkölt-főző versenyben többnyire a helybeli emberek vesznek részt, de már szép számmal vannak más településekről visszatérő versenyzők is. A nevezők a főtéren felállított bográcsokban készítik el az ételeket saját nyersanyagaikat felhasználva, családjuknak, baráti társaságuknak. A felkért szak- és sztárzsűri, amely mesterszakácsból, turizmusban jártas szakemberből, valamint közismert sztárvendégből áll, bírálja az eléjük kerülő ételeket.