Márton napi mulatság Budapest
Időpont: 2011. november 12.
A Márton-napi liba-lakomáról szóló első írásos beszámoló 1171-ből származik. Szent Márton napja jelentette a paraszti év végét, a cselédek ilyenkor kapták meg évi bérüket és hozzá ráadásként egy libát, mert a szárnyasok nyáron felduzzadt hadát a tél beállta előtt meg kellett tizedelni. Ám e szokás gyökerei is mélyebbre, az aratási időszak végén álló pogány állatvágási ünnepekre nyúlnak vissza, amelyeket a kereszténység így vett át.
"Aki Márton napján ludat nem eszik..." Ugye mindenki ismeri a folytatását? Nem véletlen, hiszen ehhez a naphoz számtalan babonát, szokást köt a néphagyomány.
A különböző kultúrák népei mind-mind megünnepelték, és megünneplik ma is ezt a Márton püspökről elnevezett napot: ki libaáldozattal vagy időjóslással, ki mulatsággal...
A Magyar Mezőgazdasági Múzeum munkatársai sem tehetnek másként, 2011. november 12-én zenével és tánccal, libasülttel és tepertővel, finom borokkal, kézműves-foglalkozásokkal, hagyományőrző játszóházzal várnak kicsit és nagyot egyaránt Márton-napot ünnepelni. "Aki Márton napján ludat nem eszik, ehetik az bármit, mégis éhezik."
Libabőr és borvirágProgramkínálat:
Gasztronómia
Ludas falatok: ludaskása, sült libacomb, libatepertő, libazsíros kenyér és egyéb finomságok
Hazai ízek, hungarikumok: mangalica és szürkemarha termékek, sajtok, mézek, lekvárok
Borkóstoló és vásár Dúzsi Tamás, év borászának kínálatából
Mese, zene, tánc
10.30-14.00 „Mesés Vajdahunyadvár”
11.00-11.50 A Napraforgó Együttes gyerekműsora - népies dalokkal, táncokkal kísért dramatikus játék
12.00-12.50 Palinta Társulat - gyermekdalok mai magyar költők verseiből
14.00-16.00 Budapesti Tárogatósok Baráti Köre - válogatott tárogatós zene
16.00-17.00 Katáng Zenekar: Tarkabarka dalok - gyerekeknek és gyereklelkű felnőtteknek szóló, vidám dalösszeállítás
18.00-19.00 „Szent Mártonnak ünnepén égő lámpást viszek én” - a Kézműves műhelyben saját kezűleg készített töklámpásokkal zenés felvonulás a Vajdahunyadvár körül