Recept varázs 58.

Recept varázs 58. - 5.0 out of 5 based on 1 vote
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Olvasóink értékelése: 5 / 5

Csillag aktívCsillag aktívCsillag aktívCsillag aktívCsillag aktív
 
Pin It

Gyomorkeserűk 1. rész - Sült  szarvascomb vörösribizli mártással és burgonyakrokettel recept

Az alábbi cikk a szegedi Telin Televízió Recept Varázs című recept műsorának összekötő szövege. A videó a tovább mögött érhető el.




Köszöntöm Önöket! Hosszú az út a varázsénekektől a mai vadászati jogig, és a vadételek elkészítése sem egyszerű – a vaddisznó-, a fácán-, a vadnyúl- vagy az őz- és szarvashús elkészítése sokkal több szakértelmet és figyelmet kíván, mint a szárnyasoké. De! Aki belevág, minden bizonnyal máskor is megteszi majd, hiszen igaz, hogy a vadon élő állatok húsa szárazabb, rostosabb, de jóval egészségesebb és finomabb is házi társaikénál. Illés Németh István, az Illés Panzió, Stüszi Vadász Étterem tulajdonosa ezt be is bizonyítja most Önöknek. A most készülő sült szarvascomb mellé leginkább a száraz, vörös bor, például villányi Cabernet Franc vagy Cabernet Sauvignon illik. Előtte persze egy finom aperitif, ami meghozza az étvágyat. A gyomorkeserű italokat akárcsak az étcsokoládét az emberek egy bizonyos rétege szereti, persze ennél jóval többen fogyasztják. Ennek egyszerű magyarázata van: a keserű íz a természetben általában a mérgekre jellemző, ezért az ember determinálva van ennek kerülésére. A keserű íz elfogadása, egyes változatainak megkedvelése éveken keresztül tartó folyamat eredménye lehet, de akad, akinek egy élet is kevés megszokni azt. Az alkoholfogyasztók körében is megfigyelhető tendencia, hogy előbb kezdenek el Jägermeistert inni, mint Unicumot, annak kevéssé erőteljes, kevéssé keserű volta miatt.

Receptvarázs 58. adás from Kontraszt Web és Videóstúdió on Vimeo.

Habár a keserű íz nem tartozik az emberiség kedvenc aromái közé, a gyomorkeserű kategóriájába tartozó itókák előkelő helyet foglalnak el hazánkban az alkoholok népes táborában. Majd minden népnek megvan a maga gyomorkeserűje, de abban a magyarok biztosak, hogy egy sem olyan kifinomult ízvilágú, mint az Unicum. A legtöbb gyomorkeserű étvágygerjesztő és emésztésserkentő hatású, fokozza az ízlelőbimbók és a szaglás érzékenységét, segít az emésztőszervek összes rendellenességén. Mindazonáltal az Unicum fokozza a kondíciót, így testi vagy idegi kimerültség idején is jó szolgálatot tesz, előnyösen hat a keringési zavaroknál, gyulladásoknál, elállítja a csuklást, remegést. Nem véletlen tehát, hogy címkéjén kereszt található, ami nyilvánvalóan gyógyító hatása miatt választatott. Ha azonban nem kellő mértéktartással fogyasztjuk - pláne, ha poharazása közben még jó néhány sört is legurítunk garatunkon-, a jókedven túl olyan „mellékhatás" is fölléphet, amelynek magyarázatához nincs is szükség háziorvosra...




A vadhús változatos elkészítési módja garantálja a mindig jó ízeket, zamatokat, ugyanakkor táplálkozás-élettani szerepe sokkal kedvezőbb a vágóállatokénál. Ennek oka, hogy előnyösebb formában szolgálja az energiabevitelt, nagyobb mértékben tartalmaz nélkülözhetetlen vitaminokat és ásványi anyagokat. Zsírszegény, sok fehérjét tartalmaz és rostban gazdag táplálék. Illés Németh István szarvascomb pácolási és sütési módszereit mutatja be Önöknek. Ennél a húsfajtánál figyelembe kell venni, hogy pároláskor összezsugorodik, ezért duplázni kell minden hozzávalót.  Köretnek vörösribizli mártás készül. Sokan azért nem fogyasztják ezt a gyümölcsöt, mert sok vele a macera, leszedegetni az apró bogyókat, savanykás és igazán jól sem lakik vele az ember. Pedig a ribizli gyógyszernek sem utolsó, belsőleg jó tumor ellen, külsőleg pedig bőrgyulladásra, sőt C-vitamin és ásványi anyag tartalma sem elhanyagolható. Színes leve miatt kedvelt alkatrésze a bóléknak és gyümölcssalátáknak. De bátran használhatjuk savanykás leveshez, húsok mellé adható mártásba, vagy készíthetünk vele gyümölcsjoghurtot. Lekvárnak, dzsemnek is megfőzhetjük.

A vadhús az egyik legősibb táplálékunk, mégis leggyakrabban éttermi fogásként fogyasztjuk. Míg a háziasszonyok többsége nem bajlódik szívesen a vadhúsok elkészítésével, az ősi magyar konyhában szerencsére még nagy szerepet kapnak ezek az ínyencségek. Múlóban van az a szokás, hogy csak télen vagy különleges alkalmakkor fogyasztunk vadhúst. Egyre többen ismerik fel azt is, hogy a vadételeknek milyen kedvező élettani hatásaik vannak. Ma már egyre természetesebb, hogy az életünk minőségét meghatározó módon befolyásolja a táplálkozásunk. Ebből következően nem csak finom ételeket szeretnénk fogyasztani, hanem egészségesen is akarunk táplálkozni. Márpedig ezeknek a szempontoknak a vadhúsok messzemenően megfelelnek. Páratlan íz élménye mellett zsírszegény, sok fehérjét tartalmaz és rostban gazdag táplálék. Köszönöm, hogy velünk tartottak! További ízes szép estét kívánok!





 

 

Pin It
©2024 Kontraszt Web és Videó Stúdió Szeged. All Rights Reserved.

Keresés